It is currently Fri Jun 23, 2017 3:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Mon Jan 24, 2011 6:15 pm 

Buna ziua tuturor
Intentionez ca in vara acestui an sa parcurg Transalpina cu ajutorul bicicletei.
Va rog sa-mi comunicati punctul vostru de vedere in ceea ce priveste acest deziderat.
Astept opinii cu privire la (evident, fara a va limita la aceasta):
- dificultatea traseului;
- modalitati concrete de parcurgere a traseului ( pentru inceput ma gandeam la ceva de genul : Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Brezoi(cu autocarul)-Voineasa-Lacul Vidra-Obarsia Lotrului-Oasa-Sugag-Sebes-Sibiu(pe bicicleta)-Bucuresti(cu trenul)
- fragmentarea traseului in etape;
- numarul de Km. parcursi pentru fiecare etapa;
- gradul de dificultate al fiecarei etape(scazut, mediu, greu) si eventual perioada de timp necesara parcurgerii acesteia;
- locuri de cazare; etc.
Astept vesti.....
Va multumesc pentru solicitudine.
Tarabostes

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 3:22 pm 

- Este un traseu dificil in comparatie cu altele drumuri nationale din tzata. Din aceeasi categorie dar mai dificil decat transfagarasanul si culoarul rucar bran.
- sa incepi la Novaci si sa termini la Sebes
- se poate intr-o etapa ( hard core ), sau in doua etape cu pauza la Oasa sau in trei etapa cu pauza la Obarsie si la OAsa
- cel mai dur e de la Novaci pana pe varf la 2100. Apoi de la Obarsie pana in Pas. Restul e coborare.
- Cazare la Novaci, Ranca, Obarsie, Oasa,

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 3:25 pm 

Uite aici traseul parcurs in sens invers, dar doar de la Oasa, plus bonus. :-)

http://www.bikemap.net/route/249677

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 10:01 pm 

vad ca nu se inghesuie nimeni ,asa ca am sa incerc sa iti dau o mana de ajutor !
1. nu pleca singur .
2.planifica etapele astfel incat sa nu te apuce noaptea pe drum .
3. traseul mentionat de tine este mai usor ,decat daca ai incepe de la Novaci spre Sebes.De fapt transalpina incepe de la Novaci si se termina la Sugag 109 km
4.sa ai la tine haine de schimb si alimente macar pentru o zi .apa gasesti destula in zona .
daca pana aici ti-am fost de folos cu ceva imi spui/scri fac socoteli si le urc aici pentru tine si alti amatori .sincer ma tenteaza si pe mine dar am planificat demult altceva .dar tinem legatura

Profile  

PostPosted: Thu Jun 02, 2011 5:29 pm 

Va salut. Sambata planuiesc o tura pe Transalpina cu bicicleta. Vom fi mai multi si vom parcurge traseul: Novaci-Ranca si Ranca-Lacul Oasa-Ranca in aceiasi zi. Revenim cu fotografii si alte detalii dupa tura.

ps: am mai mers pe traseul Horezu-Novaci-Ranca pana sus in pas anul trecut in noiembrie cand am prins o zi insorita cu +15 +18 grade temperatura. portiunea de la nocaci la ranca este deosebit de grea fata de transfagarasan(ca tot se vorbea aici) iar ce urmeaza dupa Ranca pana sus in pas mi s-a parut si mai grea datorita aerului de altitudine si oboselii acumulate. Insa efortul merita. este ceva foarte frumos aceasta catarare pe bicicleta.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 03, 2011 1:12 pm 

pai de ce nu incerci parcurgerea in sens invers a traseului ?
de fapt prima intrebare trebuia sa fie : de unde vi !?

Profile  

PostPosted: Thu Jun 09, 2011 11:14 am 

Am fost cu horia si inca 3 prieteni, am parcurs sambata aproape toata Transalpina (cel putin zonele cele mai alpine) dus-intors pe traseul Ranca - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Pasul Tartarau (borna cu 16 km pana la Oasa) - Obarsia Lotrului - Ranca.

Drumul este aproape in totalitate asfaltat, noi l-am parcurs cu cursiere cu roti sensibile de asfalt si n-am avut probleme pe micile bucati inca in lucru. Noi am parcurs in total 120 km cu 3400 m diferenta de nivel, ne-a luat in total cam 7 ore de pedalat. Am fi vrut sa ajungem si pana la Sugag, dar se cam strica vremea, o lasam pe data viitoare.

Pentru cateva poze si povestea turei, puteti intra aici:

http://hcampian.blogspot.com/2011/06/ne ... a-dus.html

Profile  

PostPosted: Sat Jun 11, 2011 10:52 am 

hcampian wrote:
Am fost cu horia si inca 3 prieteni, am parcurs sambata aproape toata Transalpina (cel putin zonele cele mai alpine) dus-intors pe traseul Ranca - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Pasul Tartarau (borna cu 16 km pana la Oasa) - Obarsia Lotrului - Ranca.

Drumul este aproape in totalitate asfaltat, noi l-am parcurs cu cursiere cu roti sensibile de asfalt si n-am avut probleme pe micile bucati inca in lucru. Noi am parcurs in total 120 km cu 3400 m diferenta de nivel, ne-a luat in total cam 7 ore de pedalat. Am fi vrut sa ajungem si pana la Sugag, dar se cam strica vremea, o lasam pe data viitoare.

Pentru cateva poze si povestea turei, puteti intra aici:

http://hcampian.blogspot.com/2011/06/ne ... a-dus.html

Jos palaria pentru ce ati facut !

Profile  

PostPosted: Mon Jun 20, 2011 9:26 pm 

Mersi de apreciere, e o tura faina. Acum urmeaza sa fac un alt proiect de-al meu, "Ziua cea mai lunga", un traseu simbolic prin care vreau sa aduc un omagiu tuturor celor care au muncit la constructia celor doua "perle" ale soselelor noastre: Transalpina si Transfagarasanul. Astfel, in primul weekend cu vreme buna, vreau sa parcurg intr-o singura zi, in echipa restransa, pe bicicleta, ambele sosele alpine pe traseul Novaci - Obarsia Lotrului - Jina - Sibiu - Cartisoara - Balea Lac - Cetatea Poienari. Un traseu de 300 km cu denivelare de 6700 m, nu neaparat o provocare imensa cat un gest simbolic...

Va tin la curent cu tura cand ii dau drumul...

Profile  

PostPosted: Sun Jul 24, 2011 10:55 pm 

pt cei care vor sa faca intr/o zi TRANSALPINA si TRANSFAGARASANUL
vor trebui sa astepte pana la anu l
pt ca doar la sfarsitul acestui an se vor termina de asfaltat portiunile Orlat - Rasinari si Dobra - Jina
prima este f importanta PT ca nu va trebui sa ocoliti prin Sibiu pe drumuri nationale pline de tiruri si f periculoase

astfel cu cursiera se poate scurta prin Jina - Saliste - Orlat - Rasinari - Cisnadie - Talmaciu - Avrig - Transfagarasanul pe un drum al marginimii linistit la poale de munte in deplina siguranta

asa ca eu zis sa avem putintica rabdare sa si eu sunt interesat de acest proiect

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]