It is currently Sun Sep 24, 2017 10:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Mon May 07, 2012 8:06 pm 

Superbe imaginile!!!
Multumim Alin!!!

Profile  

PostPosted: Tue May 08, 2012 12:11 am 

Asfaltul ar trebuii sa reziste doar e nou pus. Asta daca au folosit ingrediente de calitate.

Pe site, in sectiunea harta http://www.transalpina.biz/harta.html scrie asa:

Quote:

In mai 2012 asfaltarea (cel putin primul strat de asfalt) pe Soseaua Transalpina era realizata pe aproximativ 119 din cei 120 de km dintre Novaci si Jina unde drumul este in reabilitare. Drumul este inca in lucru, finalizarea tuturor lucrarilor (unele poduri, parapeti, scurgerile pentru apele ce vin de pe versanti, indicatoare, marcaje, ultimul strat de asfalt) fiind prevazute a fi finalizate pana la sfarsitul anului 2012.

@Alin: ai idee, mai trebuie sa toarne vreun strat de asfalt, sau acesta este final ?

Multumim de poze si de informatii Alin.

Numai bine

Profile  

PostPosted: Tue May 08, 2012 12:30 am 
Site Admin

Exista portiuni si portiuni...unele au doar primul strat de asfalt turnat si acesta mai are si crapaturi, unele portiuni au 2 straturi de asfalt iar altele chiar 3 straturi (acestea arata inca bine dupa cum se vede si in una din poza de mai jos).
Asadar da, sunt locuri unde mai e de turnat asfalt (cel putin stratul 2), pe langa acel un km dintre Lacul Oasa si Pasul Tartarau unde nu e asfalt deloc in zona podului neterminat si in zona carierei de piatra.(vezi filmarea: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... giHPx-sey8.) Desi e din noiembrie anul trecut filmarea e inca actuala pt. ca situatia e aceeasi (nu a lucrat nimeni peste iarna :) )

PS: Multumesc tuturor pentru aprecieri, astept si pozele voastre :)

Attachments:
File comment: Transalpina dupa deschidere traficului in mai 2012 - Caldarea Urdele
Transalpina-dupa-deschidere-traficului-in-mai-2012.jpg
Transalpina-dupa-deschidere-traficului-in-mai-2012.jpg [ 40.5 KiB | Viewed 3021 times ]
 Profile  

PostPosted: Tue May 08, 2012 4:22 pm 

in unele zone, sunt sapaturi care ocupa o banda intreaga de circulatie
acestea sunt foarte putine si usor de ocolit
:arrow: nu sunt probleme cu stratul de asfalt acolo unde acesta e turnat (adica aproape pe toata lungimea traseului)
drum bun sa aveti :mrgreen:

PS poza e de duminica asta
:oops:

Attachments:
IMG_8624.jpg
IMG_8624.jpg [ 36.35 KiB | Viewed 2979 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed May 09, 2012 10:20 pm 

Ai fost duminica asta pe acolo?
Vream sa plec din Arad spre Bucuresti si as dori sa merg pe acolo , stie cineva daca este ok de circulat ?

Profile  

PostPosted: Thu May 10, 2012 12:00 pm 

Salutari tuturor,

Sambata dimineata (5 mai) am fost primul in zona ultimelor dopuri de zapada, iar la pranz am revenit si am parcurs intreaga sosea cu doi prieteni (trei, daca o numar si pe Furia Rosie), de la Bengesti-Ciocadia la Sebes. Povestea si poze aici:
http://razvanpascu.ro/2012/05/10/romani ... ansalpina/
sau doar poze aici:
https://skydrive.live.com/redir.aspx?ci ... 9E48F7!107

Deci de acum si pana la primele zapezi serioase de la finele acestei toamne soseaua este perfect practicabila. O recomandare prieteneasca pentru toti cei care se orienteaza incolo pentru o iesire este sa plecati din Sebes si sa ajungeti pana la Ciocadia, deci sa faceti intreaga sosea de la N la S. Alte recomandari (pensiuni si idei, plus obiective secundare in zona) in articolul de mai sus.

Cele bune,
Mihai

Profile  

PostPosted: Thu May 10, 2012 12:26 pm 

Sigur e deschisa Transalpina circulatiei rutiere?
Nu este politie pe traseu?
Am auzit la Europa FM cand zicea ca e inchisa, portiunea de la Ranca pana la limita cu jud Alba pentru ca e drum in lucru si nu are parapeti.
Aceeasi stire am citit-o si pe teletext la TV.

Profile  

PostPosted: Thu May 10, 2012 12:32 pm 

@Ioanan: crede-ne pe cuvant, deja suntem 3 care am postat ca am traversat-o (mai mult sau mai putin integral) w/e trecut. Nici vorba de politie. De fapt, pe toti cei 148km ai DN67C nu am vazut picior de politie. Mergi la sigur!

Profile  

PostPosted: Thu May 10, 2012 9:16 pm 

Salutare tuturor. Vad ca deja s-a deschis Transalpina. In acest week-end o sa fiu pe la Baile Olanesti si ma gandeam sa mai trag o tura de control pe portiunea montana a Transalpinei. Intrebarea mea la cei care au avut drum prin zona este.... cum se prezinta drumul de la Obarsia Lotrului spre Vidra - Voineasa - Brezoi. Multumesc

Profile  

PostPosted: Thu May 10, 2012 9:32 pm 

In septembrie anul trecut era perfect practicabil. Asfaltul cam gaurit si peticit, plus portiuni bune, dar intrerupte de lucrarile facute pentru drenaj. Avand in vedere ca acum cateva zile am fost si eu pe DN7A de la Petrosani la Obarsia Lotrului, cred ca sunt cam aceleasi conditii si catre Voineasa.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]