It is currently Fri Nov 24, 2017 11:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page Previous  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Sun May 13, 2012 8:46 pm 

Salut. Tocmai m-am intors acasa dupa ce in acest week-end am fost pe TA-zona alpina asa cum mi-am propus (Ranca-Obarsia Lotrului-Vidra -Voineasa-Brezoi). Acest traseu l-am facut sambata. Am prins o vreme superba(la 2145m altitudine erau 14 grade C). Promit ca o sa revin cu poze si mai multe amanunte zilele astea (dupa ce sortez pozele si le micsorez).

Profile  

PostPosted: Sun May 13, 2012 9:21 pm 

salutare din nou prieteni ai transalpinei. revin cu o intrebare pentru cei ce au traversat transalpina complet de la Novaci pana la Jina primavara asta. dupa cum am mai spus in posturile mele de mai sus doresc si anul acesta sa traversez cu autocar si m ar interesa in mod deosebit portiunea Obarsia Lotrului - Jina deoarece pe acolo nu am fost si nu stiu starea drumului. va rog sa mi spuneti daca credeti ca e posibila traversarea acelei portiuni. autocarul are 14 m si ma gandesc ca daca intru spre oasa nu mai e cale de intoarcere . de aceea va cer informatii suplimentare pentru portiunea Obarsia Lotrului - Jina. va multumesc

Profile  

PostPosted: Sun May 13, 2012 11:28 pm 

Drumul este 95% foarte bun intre Obarsia Lotrului si Sugag. Cu cateva exceptii: sunt 2-3 portiuni de cateva sute de metri fiecare unde inca se lucreaza: drum de pamant, pietruit, denivelat, inclusiv o trecere pe langa un pod care ar putea pune probleme unui autocar.

Spre Jina nu am fost, nu stiu (de ce e musi spre Jina si nu spre Sebes?), dar anul trecut nu era prea OK (cand asfalt prost, cand pamant).

Cred ca cel mi bine e sa iei o masina si sa treci singur, sa te convingi (tu stii autocarul si ce poate si ce NU poate sa treaca). Succes!

Profile  

PostPosted: Mon May 14, 2012 12:23 am 
Site Admin

doru wrote:
salutare din nou prieteni ai transalpinei. revin cu o intrebare pentru cei ce au traversat transalpina complet de la Novaci pana la Jina primavara asta. dupa cum am mai spus in posturile mele de mai sus doresc si anul acesta sa traversez cu autocar si m ar interesa in mod deosebit portiunea Obarsia Lotrului - Jina deoarece pe acolo nu am fost si nu stiu starea drumului. va rog sa mi spuneti daca credeti ca e posibila traversarea acelei portiuni. autocarul are 14 m si ma gandesc ca daca intru spre oasa nu mai e cale de intoarcere . de aceea va cer informatii suplimentare pentru portiunea Obarsia Lotrului - Jina. va multumesc

Stau si ma gandesc ce sa te sfatuiesc...Si ai sa vezi de ce. Am pus aici :http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Y_XWLOayTaM filmarea integrala, de saptamana trecuta, a singurelor portiuni ce au mai ramas neasfaltate din Transalpina intre Obarsia Lotrului si Lacul Oasa, mai precis intre Lacul Oasa si Pasul Tartarau. Dupa cum se vede si din filmare nu cred ca iti vor ridica probleme. Cel mult la podul ce nu a fost inca terminat.Insa pe langa acestea mai sunt zone intre Lacul Oasa si Lacul Tau unde au distrus asfaltul si au sapat pe cate un sens de mers gropi mari pentru a introduce burlane de scurgere a apelor de pe versanti.(vezi poza). Problema e ca s-ar pute a ca la unele gropi partea carosabila ce a mai ramas sa nu fie suficient de lata pentru un autocar.(nu e cazul celei din imagine, dar sunt zone unde gropile sunt mai late).
Despre drumul de la Jina nu e nici aici cazul sa iti faci probleme pt. ca cei 5 km ce erau neasfaltati intre Dobra si Jina au fost integral asfaltati toamna trecuta.Mai sunt zone in Jina unde asfaltul e rau dar nu ridica probleme.Cel mult iti poate crea probleme faptul ca drumul prin Jina-Poiana-Rod e foarte ingust si are curbe foarte stranse.Autobuzul local trece insa in fiecare zi pe acolo dar e drept..nu are 14 m.

Attachments:
File comment: Transalpina-gropi-in-asfalt-pt-colectarea-apelor-de-pe-versanti
Transalpina--gropi-in-asfalt-pt-colectarea-apelor-de-pe-versanti.jpg
Transalpina--gropi-in-asfalt-pt-colectarea-apelor-de-pe-versanti.jpg [ 165.86 KiB | Viewed 3610 times ]
File comment: Transalpina - De la Dobra la Jina
Transalpina - De la Dobra la Jina.jpg
Transalpina - De la Dobra la Jina.jpg [ 174.92 KiB | Viewed 3610 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon May 14, 2012 8:16 pm 

Nota zece pentru site !
In sfarsit ceva din care te documentezi si pricepi ceva.
Vin si eu cu aportul meu.
Note proaste: scriem romaneste dar trebuie sa citim englezeste !
Nu poti introduce o problema noua, totul este replica la administrator. Asta limiteaza unele aspecte.

Am fost pe 13.05.2012 de la Brezoi la Novaci prin Obarsia Lotrului.
Drumul facut ca la noi, adica asfalt direct pe piatra veche, nici o aliniere, nici un efort de ajustare.
Partea proasta acum incepe caci sunt in lucru vreo doua poduri ( jos, nesemnificativ) si vestitele canalizari de scurgere, care se fac dupa ce s-a turnat asfaltul. Daca s-a procedat asa ca sa fie dat in exploatare mai repede e bine.
Altcumva stratul de asfalt este atat de inalt ca nu ai unde opri in afara sa faci o fotografie decat cu riscul lovirii pragurilor. Acelasi lucru pentru parcarea ( facuta de automobilisti pe o pajiste) din varf unde toata lumea lovea santul. Singura parcare adevarata este langa Ranca, asfaltata si incapatoare.
Drumul aminteste de Alpi, mai ales ca am prins inca zapada. Este superb, este chiar mai tare ca drumul spre Grossglockner. Dar nu este recomandat cardiacilor. Nu exista parapeti si sunt portiuni in care din masina nu vezi decat cerul...parca ai fi in parcul de distractii. Oricum drumul are sase metri chiar daca pe alocuri este blocat un sens de inca existenta zapada.
Pentru cine a condus prin Muntenegru si Croatia pe trei metri de sosea e vax.
Inca o data: superb !
Am spus ca nu prea poti opri. Nici nu ai de ce ! Nu exista nimic pe margine ! Pentru cei care au mai batut muntii din alte tari adevarat turistice este o deziluzie ca mergi prin...desert. Nici un indicator, nici o harta ( adevarata). Este una prin varf dar nu pricepi nimic din ea. Ranca este ca Dresda dupa terminarea razboiului. Mi-a fost si frica sa caut cazare acolo. Nu este o statiune turistica ci un santier. Ca si la Obarsia Lotrului. Daca vreti cazare incercati la lacul Vidra. Pentru cort este destul loc la Obarsie,evident dupa ce treci de balastiera si organizarea de santier.
Inca o data un site din care am avut ce invata !
Felicitari.
Imi pare rau ca nu am timp sa pun fotografii si filmul facut.
Imi face impresia ca mesajele nu se afiseaza dupa data. poate ar mai trebui niste sortari dupa anumite criterii.

Profile  

PostPosted: Mon May 14, 2012 10:59 pm 
Site Admin

Multumesc de notele bune dar mai ales de cele rele.Eu consider sfaturile constructive si o sa incerc sa le pun in practica (parte din butoanele importante au fost trecute in romana deja, iar cat priveste posibilitatea de a adauga un subiect nou am luat-o in calcul; a mai fost activa dar aveam persoane care o foloseau incorect deschizand subiecte pe teme existente deja; daca ai un subiect nou spune-mi si il adaug).
Cat priveste Transalpina nu critic deocamdata lipsa indicatoarelor a hartilor si parapetilor pentru ca drumul inca nu este finalizat. Fiind un drum in lucru cred ca este normal ca aceste lucrari sa se faca la final. Eu ma bucur ca nu au pus bariera sa opreasca trecerea pana la finalizarea lucrarilor. Ar fi putut face si asa dat fiind faptul ca traficul tot mai mare de pe Transalpina ii incetineste in executie.Ma deranjaza mai mult gunoiul care inecpe sa apara si pe acest superb traseu si sper ca intr-un final sa se vina cu o solutie si la aceasta problema.O taxa de trecere din care sa se faca curat...etc.
Stiu ca ideal ar fi sa fie toti mai civilizati dar asta cere timp si nu vreau ca Transalpina sa astepte sa fie protejata.

Profile  

PostPosted: Thu May 17, 2012 10:17 pm 

probabil ca voi incerca traversarea completa. daca mai aveti informatii , poze sau filme noi cu stadiul lucrarilor va rog sa ma ajutati. multumesc alin si tuturor care aduc informatii proaspete despre Transalpina

Profile  

PostPosted: Sat May 19, 2012 9:33 pm 

salutare! poate sa-mi faca cineva o confirmare daca se poate circula pe Transalpina pentru ca pe site-ul AND este dat ca drum inchis din cauza lucrarilor; vrea sa trec saptamana viitoare pe acolo si nu sunt chiar din zona. :?: :roll:

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2012 12:53 pm 

Daca citeai posturile de mai sus reuseai relativ usor sa-ti dai seama ca drumul este practicabil de vreo doua saptamani. Oficial, inca nu este deschis circulatiei. Dar, pentru linistea ta raspunsul este....DA, Transalpina este deschisa si circulabila pe toata distanta ei. O zi buna. ;)

Profile  

PostPosted: Sun May 20, 2012 9:08 pm 

buna! sunt nou pe aici, am citit multe despre transalpina, o consider spectaculoasa, si ma simt deja ca si cum as fi parcurs.o!
site ok , inf. detaliate si astfel muntele atrage o comunitate interesanta
as propune un topic in care sa ne stabilim cateva intalniri, grupuri organizate in vizita, poate cineva din zona mea vrea sa viziteze dar nu are cu cine, poate un grup se vrea mai mare si astfel sa relationam si sa interactionam mai intens .
eu mi.am propus sa vizitez in iulie transalpina, poate ne aduman o gasca mai mare si atunci e mai lejer de parcurs traseul!
tinem legatura si astept un raspuns de la admin , ceilalti!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page Previous  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]