It is currently Fri Nov 24, 2017 11:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page Previous  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 206  Next
Author Message
 Post subject: Re: Starea drumului
PostPosted: Mon Nov 07, 2011 10:34 pm 

alin wrote:
Sa speram ca e doar un accident si ca zona se va reface cat mai curand dupa stingerea incendiului.

Sincer, nu cred ca este un accident natural cand temperatura este de doar 2-3 grade si chiar mai scazuta.

Profile  

PostPosted: Sat Nov 12, 2011 9:58 am 
Site Admin

Se pare ca intr-un final a fost stins si incendiul de pe Transalpina insa au fost distruse 70 de hectare de vegetatie.Daca a fost sau nu intentionat inca nu putem sti dar probabul ca omul a avut o implicare.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 9:07 am 
Site Admin

Am fost ieri de la Saliste la Ranca.Desi inchisa oficial traficului Transalpina s-a putut strabate fara probleme de la un capat la altul pt. ca nu e zapada sau gheata pe drum decat 200 - 300 de metri in pasul Tartarau unde este insa aruncat nisip.Din toata Transalpina mai e acum doar 1 km neasfaltat pt. ca s-a turnat primul strat de asfalt si pe intreaga portiune ce era neasfaltata intre Dobra si Jina. :)
Podetul de lemn din apropiere de lacul Oasa e acum istorie pt. ca deja se circula pe noul pod recent construit.In curand se va trece si pe cel de-al doile pod din aceasta zona si va fi asfaltat apoi si ultimul km fara asfalt.Vremea a fost minunata...chiar spectaculoasa si o sa vedeti de ce!O sa revin cu poze. :)

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 11:41 am 

alin wrote:
O sa revin cu poze. :)

Abia astept sa vad poze noi de pe TA.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 2:19 pm 

alin wrote:
Se pare ca intr-un final a fost stins si incendiul de pe Transalpina insa au fost distruse 70 de hectare de vegetatie.Daca a fost sau nu intentionat inca nu putem sti dar probabul ca omul a avut o implicare.

Cei care au furnizat informatiile au fist destul de vagi .
Ai idee care a fost zona afectata ?

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 4:39 pm 

Am fost ieri adica 13.11.2011 pe Transalpina am coborat de la Jina pana jos in Ranca si a fost superb peisajul.Multe masini nu erau ,vremea a fost bunicica(nu a nins doar ca era foarte frig),drumul foarte bun pt ca drumarii au dat cu nisip pe jos ca sa se poata circula fara grija....au fost si portiuni foarte mici cu gheata dar nu am avut probleme,am prins o ceata groaznica aproape de Ranca am mers cu avariile puse si cu 20 km pe ora pt ca nu vedeai la 5 m si nu era trasat nici drumul pe portiunea aia.Vreau sa zic ca este cu mult peste Transfagarasan ca frumusete si ca sosea (este nou nouta soseaua).Cea mai frumoasa portiune este de la Obarsia Lotrului la Ranca este un peisaj de milioana nu am cuvinte sa-l descriu.Va recomnad sa-l faceti traseul asta!

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 7:46 pm 
Site Admin

baciudibaciu wrote:
alin wrote:

Cei care au furnizat informatiile au fist destul de vagi .
Ai idee care a fost zona afectata ?

Zona afectata nu se vede traversand Transalpina pe traseul tocmai asfaltat, e inspre Varful lui Patru undeva dincolo de Obarsia Lotrului si chiar dincolo de Pasul Tartarau.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 7:59 pm 
Site Admin

alinastan77 wrote:
Am fost ieri adica 13.11.2011 pe Transalpina am coborat de la Jina pana jos in Ranca si a fost superb peisajul.Multe masini nu erau ,vremea a fost bunicica(nu a nins doar ca era foarte frig),drumul foarte bun pt ca drumarii au dat cu nisip pe jos ca sa se poata circula fara grija....au fost si portiuni foarte mici cu gheata dar nu am avut probleme,am prins o ceata groaznica aproape de Ranca am mers cu avariile puse si cu 20 km pe ora pt ca nu vedeai la 5 m si nu era trasat nici drumul pe portiunea aia.Vreau sa zic ca este cu mult peste Transfagarasan ca frumusete si ca sosea (este nou nouta soseaua).Cea mai frumoasa portiune este de la Obarsia Lotrului la Ranca este un peisaj de milioana nu am cuvinte sa-l descriu.Va recomnad sa-l faceti traseul asta!

Pe la cat ai prins ceata la Ranca?

Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 9:25 pm 
Site Admin

Primul pod dinainte de Barajul Oasa este gata si se circul deja pe el.
Vechiul pod de lemn e acum istorie :)

Attachments:
File comment: Podul care inlocuieste vechiul podet de lemn
transalpina-pod1-gata.jpg
transalpina-pod1-gata.jpg [ 129.03 KiB | Viewed 2770 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Nov 14, 2011 9:31 pm 
Site Admin

Ce-l de al doile pod cum mergi dispre Lacul Oasa spre Oabarsie e si el intr-o faza destul de avansata de executie.Cred ca in 2 saptamani va fi si acesta gata dupa care se va putea asfalta si ultimul km ramas neasfaltat de pe Transalpina.

Attachments:
File comment: Al doilea pod este inca in constructie dar va fi gata in curand
transalpina-pod2-aproape-gata.jpg
transalpina-pod2-aproape-gata.jpg [ 125.05 KiB | Viewed 2770 times ]
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page Previous  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]