It is currently Sun Sep 24, 2017 10:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Sun May 26, 2013 11:57 pm 

alin wrote:
Cum arata zonele neasfaltate de pe traseul Transalpinei dupa trecerea iernii: http://youtu.be/HajhceKthjg

Salutare,
Din ce observ este mai prost drumul in comparatie cu oct 2011, cand l-am parcurs ultima data (in 2012 nu am semnat condica).
Cu ce masinuta ai facut traversarea?
Te intreb pentru ca in iunie as vrea sa mai reparcurg traseul.
Toate bune!

Profile  

PostPosted: Mon May 27, 2013 12:31 am 
Site Admin

Salutare,
Observi bine, pentru ca atunci nu erau sapate santurile astea in drum, iar anul trecut nu s-a prea lucrat la portiunea asta din traseul Transalpinei.
Am mers cu o masina normala. Nu o sa ai probleme mari, eventual chiar inainte de a ajunge la Obarsia Lotrului (min 7:52) recomand mare atentie. Podetul respectiv nu e gata si se trece pe langa peste niste pietre mai mari unde poti atinge cu toba. Dar nu recomand sa mergi acum ci pe la mijlocul lui iunie.

Profile  

PostPosted: Mon May 27, 2013 1:00 am 

Multumesc pentru detalii!
Undeva in jurul datei de 11 iunie cred ca voi ajunge.
Oricum inainte de trecere, ma voi informa (forum, Salvamont, etc). Stii bine ca asa fac :)
Si pe TF este zapada, am urcat acum 5 zile de la B.Cascada spre B.Lac cu masina, dar nu am ajuns pana sus.
Inca mai este zapada si acolo.

Profile  

PostPosted: Mon May 27, 2013 3:00 pm 

Cu riscul de a supara moderatorii :D , mai vin cu un off-topic, si anume un articol interesant despre Jina, vacanta, copii, ciobani si... Roma (asta si pentru ca Transalpina istorica a inceput cu romanii si a continuat cu transhumanta):
http://www.sibiunews.net/index.php/arti ... stana.html

Profile  

PostPosted: Mon May 27, 2013 10:29 pm 
Site Admin

Un echipaj format din jandarmi montani și lucrători Salvamont din Rânca au intervenit azi în jurul orelor 17:30 cu mijloacele de transport din dotare pentru a debloca din zăpadă un autoturism în care se afla o familie, care rămăsese înzăpezit în Pasul Urdele. Salvamontiştii şi jandarmii au acordat sprijin și au participat la deszăpezirea autoturismului și recuperarea persoanelor blocate în nămeţi. http://www.gorjexclusiv.ro/uncategorize ... lpina.html

Profile  

PostPosted: Tue May 28, 2013 3:38 pm 

alin wrote:
Un echipaj format din jandarmi montani și lucrători Salvamont din Rânca au intervenit azi în jurul orelor 17:30 cu mijloacele de transport din dotare pentru a debloca din zăpadă un autoturism în care se afla o familie, care rămăsese înzăpezit în Pasul Urdele. Salvamontiştii şi jandarmii au acordat sprijin și au participat la deszăpezirea autoturismului și recuperarea persoanelor blocate în nămeţi. http://www.gorjexclusiv.ro/uncategorize ... lpina.html

In traducere - Masina de teren a jandarmilor in care era si-un salvamontist a tractat pana a iesit din zapada in care se inpotmolise un autoturism cu care doi tineri din Iasi au incercat sa traverseze Transalpina avand cauciucuri de vara. Daca n-aveti cauciucuri de iarna mai asteptati macar pana la intai iunie. La Ranca duminica a nins ( ce-i drept doar 10minute ).Nu mai aveti mult de asteptat! Nu incurajati pe cei ce vor sa puna bariera PANA LA FINALIZAREA LUCRARILOR ! Asta poate insemna si doi ani ceea ce ar echivala cu decesul Rancii . Ranca fara Transalpina este moarta.

Profile  

PostPosted: Tue May 28, 2013 3:51 pm 

Salutare!
As vrea sa ajung weekendul acesta pe Transalpina si as vrea sa stiu care e starea drumului? Am auzit ca ar fi fost niste alunecari de teren si e inchis drumul! Multumesc

Profile  

PostPosted: Tue May 28, 2013 6:17 pm 
Site Admin

pistolairsoft wrote:
Salutare!
As vrea sa ajung weekendul acesta pe Transalpina si as vrea sa stiu care e starea drumului? Am auzit ca ar fi fost niste alunecari de teren si e inchis drumul! Multumesc

Cum zicea si Flavius mai sus, mai asteapta. Inca nu e momentul sa traversezi Transalpina.
Duminica noaptea spre luni a nins din nou pe Transalpina. (http://www.gorjeanul.ro/societate/trans ... Itemid=135).
Am distribuit si o poza aici : https://www.facebook.com/Transalpina.biz
In plus vremea nu se anunta prea buna nici in zilele urmatoare. E posibil chiar sa mai ninga vineri si sambata si exista in continuare riscul de alunecari de teren is caderi de pietre.

Profile  

PostPosted: Thu May 30, 2013 9:21 am 

Zilele urmatoare vom avea parte de vreme urata la Ranca asa ca daca doriti sa veniti, echipati-va corespunzator! Transalpina inca e incerta dar strainii tot se aventureaza cu motocicletele.

Profile  

PostPosted: Fri May 31, 2013 7:01 pm 

La cum evolueaza vremea ... nu se deschide curand Transalpina. :cry:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]