It is currently Sat Sep 23, 2017 5:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Mon May 06, 2013 9:42 pm 
Site Admin

Mihai FR wrote:
Salutari! Raportez de azi, de la fata locului! Am venit dinspre Sebes, am fost la Sugag - Jina - retur Sugag, apoi la Obarsia Lotrului si aceasta parte de drum este, confirm, perfect practicabila, fara zapada pe sosea, doar pe margine pe alocuri, in padurile de brad dintre lacul Oasa si Obarsia Lotrului. Apoi de la Obarsie, mergand spre Urdele (Ranca), drumul se blocheaza (azi, 6 mai) pe la 1.745m, deci la vreo 400m altitudine relativa sub cel mai inalt punct al soselei. Acum fix un an si o zi (5 mai 2012) am traversat (poate primul) Urdele, pentru ca primaria Sebes deszapezise cu un excavator. Anul acesta este randul initiativei private din Ranca si dureaza un pic mai mult, dar nu-i bai. Probabil ca in 1-2 saptamani se va putea traversa. As aprecia sa citesc aici cand ajunge excavatorul in ultimul dop de zapada :)

Uite povestea de acum un an: http://razvanpascu.ro/2012/05/10/romani ... ansalpina/

Azi, a doua zi de Paste 2013, era plin pe sosea (punctul unde se blocheaza din cauza zapezii, la 1.725m) de nesimtiti care n-aveau nimic mai bun de facut decat sa rupa brandusele. De porc.

Salut!
Multumim de "raportare", de cea de anul acesta si de cea din anul trecut, cand ai "deschis" Transalpina. Sper si eu sa aflam printre primii aici pe forum momentul deszapezirii complete dintre Ranca si Obarsia Lotrului. Si mai sper sa fie tot mai multi cei care fotografiaza brandusele de pe Transalpina nu cei care le rup!

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 9:54 pm 

Revin mai tarziu (poate maine...) cu niste poze. M-am intors din Maramu, m-am plimbat pe Rodna zilele astea si am zis ca nu-i vacanta completa fara o tentativa de Transalpina, soseaua pe care o iubesc :) Am mers 800km azi prin tara, asa ca sunt inca usor zombie.

Si mai e ceva, pe langa agresorii de branduse, care m-a scos din minti azi... De la vizita la vizita pe TA, tot mai multe portiuni defrisate cu salbaticie. Opriti-va, oameni buni! Nu dezgoliti Sureanu si Parangul de paduri!

Cred ca este cazul unui demers comun, poate initiat aici, pe forum, pentru a transforma zona dintre Oasa si Ranca in rezervatie / parc natural, pentru a preveni macar o mica parte din taierile agresive de paduri. Ma doare sufletul cand vad versantii dezgoliti de brad...

"Parang, rege al muntilor,
Eu, simplu muritor,
Te salut si te ador!"

Poze din tura pe Parang din septembrie 2012, o parte cu plecare chiar din Transalpina:
https://skydrive.live.com/?cid=D59DFAF2 ... E48F7!8342

Profile  

PostPosted: Tue May 07, 2013 12:16 am 

Confirm, intre Obasia Lotrului si Saliste, drumu e perfect practicabil, am fost acum cateva zile.

Referitor la defrisari: pai, in vinerea mare, se lucra organizat la defrisare, cu macara, drujba si camion cu remorca, se defrisa undeva intre partia de ski si obarsia lotrului. In schimb, la drum nu lucra nimeni. Absolut nimeni. Pai e normal ? Si cum vrem sa fie bun drumu, daca acel drum e folosit de masinile de mare tonaj care cara masa lemnoasa rezultata din defrisari ? Si da, e plin de zone defrisate, in curand o sa mergi pe la o cabana pe acolo, o sa fie un singur brad de ornament pe langa si o sa zici ca mergi la munte. Vai de tara asta.

Nu stiu, eu am fost si pe la nemti, si acolo chiar sunt paduri si nu le defriseaza in prostia de la noi.

Iar referitor la cazare: in prima noapte am stat la "Complex Vile Vidra - hotel vidruta" sau i-o zice, e undeva in spatele catacombelor de la vidra, la 1300-1400 metri de intersectia cu drumu ce duce la Vidra, "hotel vidruta" scria pe chei. Conditiile oferite nu merita pretul de 120 RON cerut pe noapte ( baia nu e in camera ci pe hol, mi s-a oprit apa calda in timp ce faceam dus si eram cu spuma pe cap iar la micul dejun "inclus in pret" m-au pus sa platesc cafeaua, paturile sunt cate 2 in camera, implicit daca vrei sa treci de pe un pat pe altu o faci cu durere - adica nu sunt paturi pt un cuplu ) , si nu o sa ma mai cazez vreodata acolo.

In a doua seara, am stat la pensiunea vanatorul ( cea care e viz a viv de pensiunea bradul la obarsia lotrului ), pe acestia ii recomand si voi mai sta la ei si in viitor cand o sa mai vin pe acolo.

Profile  

PostPosted: Tue May 07, 2013 8:04 am 
Site Admin

mbiraghi wrote:
Hi Alin,

we are 7/8 bikers.
On June 21 st we will depart from Timisoara and we want to reach Ranca to sleep . Than we move towards Transfalgaran and Brasov in the night of 22nd.
We tried to contact Hotel NT4 or Hotel Valeamariei but no success.
Can you help us?

Ciao

Marco

Hi Marco,

For accommodation try to contact also:
- Hotel Onix in Ranca (http://www.hotel-onix.ro/)
- Cabana Parang (http://www.cabanaparang.ro/)
Ciao!
Alin

Profile  

PostPosted: Tue May 07, 2013 7:09 pm 
Site Admin

Cei care s-au aventurat de Paste pe Transalpina au ramas blocati in zapada.
Imagini filmate la urcare dinspre Obarsia Lotrului spre Ranca: http://www.transalpina.biz/ta/

Profile  

PostPosted: Tue May 07, 2013 11:42 pm 

Le trebuia o pereche de lanturi de pus la roti

Vb aia, iarna nu e ca vara :D

Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 8:48 pm 

Salut,

Vreau sa merg Sambata cu motocicleta de la Sebes - Sugag - Obarsia Lotrului. I
Aveti idee daca drumul este deschis?

Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 9:33 pm 
Site Admin

Cristi D wrote:
Salut,

Vreau sa merg Sambata cu motocicleta de la Sebes - Sugag - Obarsia Lotrului. I
Aveti idee daca drumul este deschis?

Salut,

Traseul Transalpinei a putut fi traversata inca din zilele de Paste pe portiunea de drum Sebes - Sugag - Lacul Oasa - Obarsia Lotrlui.
Totusi tine cont de faptul ca mai sunt inca lucrari de executat si o sa trebuiasca sa mergi mai incet pe cateva portiuni. Mai e un km fara asfalt, mai sunt santuri pe drum pentru scurgerea apelor de pe versanti (aproape 20 de km), nu sunt marcaje, semne indicatoare si nici parapeti peste tot. Deasemnea, din tot traseul Transalpinei, pe portiunea aceasta au fost in trecut cele mai multe accidente, mai ales de motocicleta. Si asta pentru ca sunt km intregi unde asfaltul Transalpinei, arata impecabil si esti supus tentatiei sa accelerezi mai mult decat este cazul.
Drum bun si te asteptam sa revii cu impresii si poate chiar poze de pe Transalpina.

Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 10:54 pm 

Multumesc frumos pentru informatii.

Revin cu poze la intoarcere.

Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 11:29 pm 
Site Admin

mihaiarian wrote:
Le trebuia o pereche de lanturi de pus la roti

Vb aia, iarna nu e ca vara :D

Se pare ca unul din cei blocati pe Transalpina era american si a avunt nevoie de interventia jandarmilor si salvamontului pentru a scoate masina din zapada:
http://www.gds.ro/Eveniment/2013-05-08/ ... ransalpina

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]