It is currently Tue Mar 28, 2017 6:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2025 posts ]  Go to page Previous  1 ... 198, 199, 200, 201, 202, 203  Next
Author Message
PostPosted: Tue Jun 14, 2016 9:11 pm 
Site Admin

UXE wrote:
Salutare,
aveti idee cum este traficul pe Transalpina in luna august duminica pe la orele 11-12? Este deja full? Ma refer doar la sensul dinspre Bucuresti spre Lacul Oasa, prin Ranca.
Mersi

In august e cel mai aglomerat pe Transalpina, mai ales in weekend, iar weekend-ul ales de tine e cel mai aglomerat dintre toate pentru ca e cel cu ziua libera din 15. Dat fiind faptul ca de la Bucuresti la Ranca se fac cam 4 ore, si presupanand ca majoritatrea vor pleca din Bucuresti in jur de or 8 dimineata e foarte probabil ca in jur de 12 sa fie varful de trafic.
Recomandarea mea este sa incercati sa ajungeti in jur de 10 la RAnca pt a evita agitatia cat de cat.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 14, 2016 9:19 pm 
Site Admin

Saw wrote:
Este zapada in zona? Vrem sa mergem cu bicicletele pe un circuit Strategica, de la Obarsia Lotrului pana la Voineasa si inapoi in nordul lacului. Stie cineva daca este circulabil?
Se poate ajunge pana la Obarsia Lotrului dupa programul de inchidere a drumului? Daca nu ajungem in timp, putem sa continuam drumul?
Multumesc

Zapada este sub forma de petece . Cam asa aratau aceste petece de zapada la inceputul lunii iunie:
https://www.youtube.com/watch?v=4Y9Er7ApUos. De la min 3:40 la 4:00 se vede chiar Strategica in cadru iar acolo zapada nu mai prea era de atunci. Intre timp s-au mai topit asa ca nu mi-as face probleme pentru o traversare cu bicicleta. Atentie, Strategica nu este asfaltata si doar partial practicabila cu orice masina, in general se parcurge cu masini 4x4. Nu va aventurati decat daca bicicletele sunt echipate corespunzator. In trecut Transalpina nu a fost blocata in nici-un fel dupa ora 20. Nu cred ca va fi altfel anul acesta, si oricum cu bicicleta se poate trece si daca ar fi montata vre-o bariera. Restrictia de interval orar este pusa pentru ca vizibilitatea este aproape 0 pe noapte, daca drumul este invaluit de nor sau ceata si atunci pericolul de accident e mare in zoneole unde lipsesc parapetii. O filmare cu drumul cuprins de nori ziua in amiaza mare gasesti aici (https://www.youtube.com/watch?v=XT6S0V78PMc), imagineaza-ti cuma ar fi noaptea.
Filmarea e din 2011 inainte de finalizarea lucrarilor de asfaltare a Transalpinei in tnre Ranca si Obarsia Lotrului, dar e relevanta pentru vreme rea.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 14, 2016 10:35 pm 
Site Admin

Au si zilele acestea prelungite cu ploi partea lor buna, Lacul Oasa e dun nou plin, cum nu a mai fost de mult.

Attachments:
File comment: Translpina - Lacul Oasa 2016
Lacul_Oasa2016.JPG
Lacul_Oasa2016.JPG [ 129.37 KiB | Viewed 7377 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed Jun 15, 2016 2:33 pm 

Salutari.

Am inteles ca drumul este deschis, dar as vrea sa va intreb daca se poate parcurge cu motociclete de strada ?

Voi pleca vineri 17.06.2016 din Cluj-Napoca spre Bucuresti si as dori sa includ din nou Transalpina in traseu.

Am mai traversat aceasta minunata sosea in august 2014 tot pe motor si mi-a placut foarte mult.

Astept cu interes un raspuns.

Multumesc

Profile  

PostPosted: Wed Jun 15, 2016 9:26 pm 
Site Admin

Salut,
Se poate parcurge linistit cu motoreta de strada. Spre deosebire de 2014 s-au mai montat niste parapeti in zona inalta, s-a trasat in mare parte si s-au mai reparat unele gauri din asfalt. Exista totusi, intre Lacul Oasa si Lacul Tau, zone unde asfaltul este asternut untr-un strat, in 2 sau in 3. Trecerea de la o zona la alta nu se face chiar lin si de aceea se recomanda parcurgerea cu viteza redusa a Transalpinei, chiar daca drumul pare deosebit de bun. Mai sunt si vre-o 3-4 santuri doar astupate cu pamant si o zona de 50 de metri neasfaltati de o parte si de alta a unui podet de la Obarsia Lotrului inca nefinalizat. In rest drumul nu ridica porobleme. Cu viteza mica in zonele mai sus mentionate se trece cu orice masina sau motocicleta.

PS pt. motociclisti:
Desi in zona inalta de la Ranca la Obarsia Lotrului drumul este aparent mai periculos pentru ca mai lipsesc parapeti pe alocuri si exista riscul de vizibilitate scazuta datorita norilor, pe aceasta zona nu s-a produs nici-un accident grav. Cele mai multe accidente (cel putin unul pe an si majoritatea cu motociclete) s-au produs pe tronsonul Sebes - Sugag - Lacul Tau, aici unde drumul esta finalizat si arata impecabil, mai bun decat pe autostrada, insa nu are semne de circulatie pentru semnalizarea curbelor. Aici cei mai multi accelereaza exagerat si derapeaza, si pentru ca aici carosabilului e de obicei umed datorita padurii, lovidu-se de parapetii de beton.
E greu sa nu turezi motorul cand vezi un drum atat de bun si lipsit de trafic, dar totusi...nu uitati ca : Transalpina s-a deschis in regim de drum turistic nefinalizat, nu de circuit de viteza!

Profile  

PostPosted: Thu Jun 16, 2016 1:59 pm 

Multumesc pentru info.

Nu merg cu motocicleta ca pe circuit de fel si nici un caz nu voi face asta pe Transalpina. Ma bucur ca s-au trasat marcaje si instalat parapeti. In 2014 era cam "dubios" drumul fara acestea doua.

Abia astept sa il parcurg din nou !! :)

Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2016 7:52 am 

alin wrote:
..iar weekend-ul ales de tine e cel mai aglomerat dintre toate pentru ca e cel cu ziua libera din 15.

Salut @alin,

multam pentru raspuns. O mica mentiune am de facut, eu vreau sa merg duminica pe 7 aug. Sper sa fie mai lejer atunci.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2016 8:34 am 
Site Admin

UXE wrote:
alin wrote:
..iar weekend-ul ales de tine e cel mai aglomerat dintre toate pentru ca e cel cu ziua libera din 15.

Salut @alin,
multam pentru raspuns. O mica mentiune am de facut, eu vreau sa merg duminica pe 7 aug. Sper sa fie mai lejer atunci.

Cu mare placere!
M-a dus gandul la 11-12 august datorita intervalului orar trecut de tine, l-am asociat si cu cel calendaristic :)
7 august mi se pare o alegere buna. Sunt si sanse mari de vreme frumoasa.

Profile  

PostPosted: Sun Jun 19, 2016 9:14 pm 

salutare tuturor utilizatorilor forumului, multumiri adminilor care s-au gandit sa faca acest site , extrem de folositor mi-a fost de fiecare data cand am cautat informatii despre Transalpina si zonele apropiate.

intrebarea mea este : maine urmeaza sa fac un drum de Sibiu si as vrea sa ma intorc pe Brezoi-Voineasa-Obarsia Lotrului-Ranca-Tg Jiu
masina cu care plec e destul de joasa (BMW seria 3 suspensie sport) si imi fac probleme daca intre Obarsia Lotrului (acolo unde se termina asfaltul cel nou de pe Transalpina) si Voineasa e ok drumul, ultima data am fost de Pasti dar eram cu un 4x4 si nu prea mi-a pasat de starea asfaltului (adevaru-i ca m-a si furat peisajul)
Daca imi poate spune cineva care a facut drumul asta de curand (ultimele 2-3 saptamani) cum sta treaba i-as fi foarte recunoscator

Profile  

PostPosted: Mon Jun 20, 2016 3:41 pm 
Site Admin

reptilinius wrote:
salutare tuturor utilizatorilor forumului, multumiri adminilor care s-au gandit sa faca acest site , extrem de folositor mi-a fost de fiecare data cand am cautat informatii despre Transalpina si zonele apropiate.

intrebarea mea este : maine urmeaza sa fac un drum de Sibiu si as vrea sa ma intorc pe Brezoi-Voineasa-Obarsia Lotrului-Ranca-Tg Jiu
masina cu care plec e destul de joasa (BMW seria 3 suspensie sport) si imi fac probleme daca intre Obarsia Lotrului (acolo unde se termina asfaltul cel nou de pe Transalpina) si Voineasa e ok drumul, ultima data am fost de Pasti dar eram cu un 4x4 si nu prea mi-a pasat de starea asfaltului (adevaru-i ca m-a si furat peisajul)
Daca imi poate spune cineva care a facut drumul asta de curand (ultimele 2-3 saptamani) cum sta treaba i-as fi foarte recunoscator

Daca vi de la Sibiu spre Tg. Jiu cel mai scurt este traseul integral al Transalpinei, care poate fi parcurs cu orice masina:
Sibiu - Saliste - Jina - Dobra - Lacul Tau - Lacul Oasa - Obarsia Lotrului - Ranca - Novaci - Tg Jiu.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2025 posts ]  Go to page Previous  1 ... 198, 199, 200, 201, 202, 203  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]