It is currently Sun Sep 24, 2017 10:25 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Mon Apr 28, 2014 3:14 pm 

Eu vreau ca pe 1 mai sa urc pe Transalpina si ii rog pe cei ce au mai multe informatii despre starea vremii, daca s-a mai topit zapada sau daca drumul este practicabil cu masina doar intre Novaci si Ranca, etc. sa ma ajute.
Legat de acel traseu mentionat mai sus, de 1 ora si jumatate pana la pasul Urdele, cum il pot gasi?
Multumesc

Profile  

PostPosted: Mon Apr 28, 2014 9:59 pm 
Site Admin

xzz wrote:
Eu vreau ca pe 1 mai sa urc pe Transalpina si ii rog pe cei ce au mai multe informatii despre starea vremii, daca s-a mai topit zapada sau daca drumul este practicabil cu masina doar intre Novaci si Ranca, etc. sa ma ajute.
Legat de acel traseu mentionat mai sus, de 1 ora si jumatate pana la pasul Urdele, cum il pot gasi?
Multumesc

De la Novaci la Ranca nu mai este zapada, deci se poate ajunge la Ranca fara probleme din sudul tarii.
De la Ranca pana in Pasul Urdele se merge la picior pe Transalpina. Soseaua se vede dar nu e practicabile cu masina pentru ca are multe zone cu zapada cazuta in drum de pe versanti. Deci nu mergeti in sandale :)
Ca sa intelegi mai bine cum arata drumul uite niste poze de acum 2 ani aici:
viewtopic.php?f=3&t=2&start=890
Cu mentiunea ca atunci se lucra la drum si a fost curatat de constructor. Acum proiectul Transalpinei e abandonat si nimeni nu mai deszapezeste soseaua.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 30, 2014 12:40 am 

De asemenea, și eu doresc ca de 1 mai să urc pe Transalpina, asta însemnând până unde se poate în condiții de siguranță. Plănuiesc escapada din localitatea Sebeș, așa că dacă aveți niște informații mai recente despre starea drumului pe segmentul N-S mi-ați fi de mare folos.
Mulțumesc!

Profile  

PostPosted: Wed Apr 30, 2014 11:28 pm 
Site Admin

andreiploscar wrote:
De asemenea, și eu doresc ca de 1 mai să urc pe Transalpina, asta însemnând până unde se poate în condiții de siguranță. Plănuiesc escapada din localitatea Sebeș, așa că dacă aveți niște informații mai recente despre starea drumului pe segmentul N-S mi-ați fi de mare folos.
Mulțumesc!

Nu se poate mertge pe Transalpina dinspre nord. Drumul este blocat de zapada intre Obarsia Lotrului si Ranca.

Profile  

PostPosted: Fri May 02, 2014 8:42 pm 
Site Admin

"Conform ministrului Transporturilor Dan Şova, până la finalul anului specialiştii ministerului trebuie să îi prezinte premierului Victor Ponta soluţii atât pentru modernizarea Transfăgărăşanului, cât şi pentru Transalpina."
http://www.proarges.ro/sova-ultimul-proiect-pentru-modernizarea-transfagarasanului-de-pe-vremea-lui-mitrea-pana-la-finalul-anului-venim-cu-solutii.html
Or fi iarasi promisiuni de campanie electoreala?

Profile  

PostPosted: Mon May 05, 2014 8:18 pm 
Site Admin

Stratul de zăpadă în Pasul Urdele, de pe şoseaua Transalpina, măsoară aproximativ doi metri. Probabil drumul va deveni practicabil in iunie.http://www.transalpina.biz/ta/category/stiri/

Profile  

PostPosted: Wed May 07, 2014 10:25 pm 

alin wrote:
"Conform ministrului Transporturilor Dan Şova, până la finalul anului specialiştii ministerului trebuie să îi prezinte premierului Victor Ponta soluţii atât pentru modernizarea Transfăgărăşanului, cât şi pentru Transalpina."
http://www.proarges.ro/sova-ultimul-proiect-pentru-modernizarea-transfagarasanului-de-pe-vremea-lui-mitrea-pana-la-finalul-anului-venim-cu-solutii.html
Or fi iarasi promisiuni de campanie electoreala?

APA DE PLOAIE !
Mai corect ar fi ........apa din zapezile muntelui !
Suntem -IARASI intrun an electoral,plin de promisuni !

Profile  

PostPosted: Mon May 12, 2014 8:47 pm 
Site Admin

În apropiere de Pasul Urdele, Transalpina este acoperită cu stânci şi zăpadă. Nu se ştie când se va interveni pentru curăţarea drumului, data estimată pentru deschiderea circulaţiei pe Drumul Regelui fiind începutul lunii iunie.
http://www.gorjeanul.ro/societate/transalpina-acoperita-de-stanci-si-zapada#.U3EIJoF_urM

Profile  

PostPosted: Sat May 17, 2014 3:32 pm 
Site Admin

Transalpina si zona Ranca premiate in cadrul Galei Turismului Romanesc:
http://youtu.be/-yTxcatVvH4

Profile  

PostPosted: Tue May 20, 2014 10:02 pm 
Site Admin

Țeapă de 23 de milioane de lei la modernizarea Transalpinei!
Nouă persoane și firma care trebuie să dea deja gata șoseaua ce străbate Carpații dinspre Gorj spre Sibiu au fost trimise în judecată, printre aceștia fiind și fostul șef al Secției Drumurilor Naționale Gorj.
Greu de spus cât de mulți turiști ar fi fost în plus pe Transalpina dacă lucrările erau finalizate până acum, dar e cert că șoseaua nu a fost gata la timp pentru că de aici s-a furat la greu. Procurorii DNA spun că prejudiciul constatat de ei este de aproape 23 de milioane de lei, banii fiind recuperați pe parcursul cercetărilor, ceea ce, în fond, reprezintă un lucru bun pentru că, teoretic, vor exista banii necesari continuării lucrărilor care au mai rămas de executat pe Transalpina.
http://www.pandurul.ro/Investigatii/2014-05-19/%C8%9Aeapa+de+23+de+milioane+de+lei+la+modernizarea+Transalpina%21

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]