It is currently Sun Sep 24, 2017 10:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Mon Jun 30, 2014 9:07 pm 
Site Admin

Neaga (CNADNR): Sectorul Rânca-Obârșia Lotrului din Transalpina râmane închis
"Drumul este gata în proporție de circa 80%, dar nu are elemente de siguranță, nu putem să ne asumăm riscul să preluăm drumul pentru că, dacă se întâmplă ceva pe drum, cel mai mic accident, suntem puși la zid cu toții; nu putem face nicio preluare de punere în trafic, situația este neplăcută pentru toți cei din zonă, pentru că înseamnă o frânare a dezvoltării turismului. (...) Doar până la Rânca încercăm să menținem cu elemente de siguranță a traficului ca să circule în siguranță lumea care vine până aici. După Rânca, cine va circula o va face pe propria răspundere, noi nu deschidem drumul. (...) Șoferii riscă amenzi dincolo de Rânca. N-ar trebui să fie speriați de amenzi, ci de faptul că li se poate întâmpla ceva. Până la Rânca, cu sprijinul Secției de Drumuri Naționale din județ, lucrurile stau destul de bine din punct de vedere al siguranței traficului, vom întări măsurile până în Rânca. Cert este că acum, când vorbim, drumul nu este deschis și nu avem niciun motiv ca să îl deschidem", a precizat Narcis Neaga.
http://www.agerpres.ro/economie/2014/06/30/neaga-cnadnr-sectorul-ranca-obarsia-lotrului-din-transalpina-ramane-inchis-20-13-03

Profile  

PostPosted: Tue Jul 01, 2014 10:00 am 

Buna ziua. Ma intereseaza si pe mine daca a fost cineva in ultimele 2 saptamani pe transalpina in special daca a facut sectorul de drum care este inchis (ranca-obarsia lotrului)

Imi planificasem in weekend sa ma duc de la novaci pana la dobra dar dupa ce am citit aici ma intereseaza sa merg de la novaci la obarsia lotrului si sa ma intorc pe voineasa la rm valcea.

Sectorul de drum intre obarsia lotrului si dobra este ok amenajat semnalizat? si se merita riscul sa merg pe sectorul acela inchis sau sa nu ma risc si sa merg de la obarsia la dobra (si aici ma refer ca si peisaje).

Va multumesc!!

Profile  

PostPosted: Tue Jul 01, 2014 6:15 pm 
Site Admin

djrooney wrote:
Buna ziua. Ma intereseaza si pe mine daca a fost cineva in ultimele 2 saptamani pe transalpina in special daca a facut sectorul de drum care este inchis (ranca-obarsia lotrului)
Imi planificasem in weekend sa ma duc de la novaci pana la dobra dar dupa ce am citit aici ma intereseaza sa merg de la novaci la obarsia lotrului si sa ma intorc pe voineasa la rm valcea.
Sectorul de drum intre obarsia lotrului si dobra este ok amenajat semnalizat? si se merita riscul sa merg pe sectorul acela inchis sau sa nu ma risc si sa merg de la obarsia la dobra (si aici ma refer ca si peisaje).
Va multumesc!!

Asa arat Transalpina intre Obarsia Lotrului si Ranca acum 2 saptamani : http://www.youtube.com/watch?v=JQYKcBjOk8Y&feature=share&list=UUKa4gjhH0veuLq76AvDQv9Q&index=3
Asa arata Obarsia Lotrului - Dobra: http://youtu.be/RjCOJpEqYl4
Drumul este in mare parte asfaltat si trasat, mai putin vre-o 20 de km (intre Lacul Oasa si Lacul Tau) unde sunt santuri (vre-o 40) acoperite cu pamant. Aceste santuri au fost sapate pentru introducerea burlanelor de scurgere a apelor de pe versanti peste care insa nu s-a mai turnat asfalt. Deasemnenea mai sunt portiuni scurte neasfaltate care insumeaza aproximativ 2 km, dar sunt practicabile daca se merge incet. Zonele neasfaltate le gasiti filmate in sens invers (Dobra( incepand cu Lacul Tau) - Obarsie), integral aici : http://youtu.be/HajhceKthjg
Asa arata Obarsia Lotrului - Vidra: http://youtu.be/We86mNAfirs
Asa arata Vidra - Voineasa : http://youtu.be/7jqvqCTGhlE
Asa arata Voineasa - Brezoi : http://youtu.be/VVsNY6d0Dg0
Peisajele dintre Obarsie si Dobra sunt similare cu cele dintre Obarsie si Voineasa.

Portiunea cea mai frumoasa din Transalpina este cea oficial inchisa Ranca - Obarsie.
Daca vreti sa nu va riscati, mergeti pana la Ranca si de acolo urcati cat puteti pe jos. Intr-o ora si jumatate ajungeti in Pasul Urdele, punctul cel mai inalt al Transalpinei 2145 m. Merita!

Profile  

PostPosted: Tue Jul 01, 2014 11:39 pm 

Eu am facut Transalpina ieri. Ii dau dreptate in totalitate colegului de mai sus, alin. Portiunea cea mai frumoasa este intere Ranca si Obarsia

Profile  

PostPosted: Wed Jul 02, 2014 9:15 am 

Va multumesc si totusi ma duc si pe portiunea inchisa ca drumul este bun doar parapetii lipsesc oricum ma ajuta si masina nu cred ca o sa am probleme

Profile  

PostPosted: Wed Jul 02, 2014 9:30 pm 
Site Admin

djrooney wrote:
Va multumesc si totusi ma duc si pe portiunea inchisa ca drumul este bun doar parapetii lipsesc oricum ma ajuta si masina nu cred ca o sa am probleme

Mare atentie daca drumul e cuprins de nori sau daca ploua!

Profile  

PostPosted: Fri Jul 04, 2014 1:03 am 

chiar e lapovita pe Translpina?

Profile  

PostPosted: Fri Jul 04, 2014 5:33 pm 
Site Admin

amirar wrote:
chiar e lapovita pe Translpina?

Nici vorba.
S-a topit toata zapada de pe Transalpina de o saptamana. Daca te referi la camerele web trebuie sa sti ca mai sunt cateva care sunt blocate de ceva timp.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 04, 2014 6:14 pm 

Mersi.
Miine vin pana la Ranca si daca este senin merg in continuare pana la Sebes, la fel ca si anul trecut, pe propria raspundere.
Masiva antireclama din presa m-a intimidat un pic dar din videoclipuri si dintre randuri , inteleg ca este la fel ca pana acum,
Mersi

Profile  

PostPosted: Fri Jul 04, 2014 6:19 pm 

amirar wrote:
Masiva antireclama din presa m-a intimidat un pic dar din videoclipuri si dintre randuri , inteleg ca este la fel ca pana acum

Am observat că a fost masivă anti-reclama și a speriat pe mulți.

Astfel, tot am vrut să întreb, ce interese sunt pentru asta?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]