It is currently Thu Nov 23, 2017 2:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 6:40 pm 
Site Admin

ACEASTA ESTE PRIMA PAGINA A ACESTUI TOPIC. PENTRU CELE MAI RECENTE INFORMATII ACCESATI ULTIMA PAGINA.(Vezi dreapta sus: Go to page 1,2,3,4,5...204)

Am aflat ca podul de la Obarsie este gata si ca nu mai este zapada pe traseu,dar iarna si-a lasat amprenta si fara o masina 4X4 nu ar fi indicat de mers inca pentru ca sunt zone unde apa a sapat sleauri adanci in drum. Eventual se poate incerca cu o masina avand garda inalta precum Loganul.Are cineva alte detalii? A mai fost cineva de curand?

Profile  

Post subject: Re: Starea drumului
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 7:14 pm 

Si eu stiu acelasi lucru. :)

Profile  

PostPosted: Sun Jun 27, 2010 7:30 pm 

daca aveti date mai concrete as vrea sa stiu si eu. de foarte multa vreme imi doresc sa fac acest traseu.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 06, 2010 9:58 pm 
Site Admin

gasiti la adresa de mai jos detalii sub forma de poze despre starea drumului la data de 04 iulie 2010

http://www.transalpina.biz sectiunea starea drumului

Profile  

PostPosted: Tue Jul 13, 2010 1:34 pm 

Salut, incerc sa fac acest traseu cu o Skoda Octavia Scout (4x4). Imi doresc sa ajung pana la Sebes (pentru ca punctul terminus va fi Clujul). Va intreb daca am sanse sa trec de la un capat la celalalt al Transalpinei. Garda masinii e destul de inalta, dar nu e cat a unei masini de teren pur-sange.
Va multumesc si voi reveni cu imagini din aceasta calatorie.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 18, 2010 10:16 am 
Site Admin

cipo wrote:
Salut, incerc sa fac acest traseu cu o Skoda Octavia Scout (4x4). Imi doresc sa ajung pana la Sebes (pentru ca punctul terminus va fi Clujul). Va intreb daca am sanse sa trec de la un capat la celalalt al Transalpinei. Garda masinii e destul de inalta, dar nu e cat a unei masini de teren pur-sange.
Va multumesc si voi reveni cu imagini din aceasta calatorie.

Cu siguranta o sa poti trece, mai ales ca dupa cum imi dau seama o sa mergi din directia Ranca - Sebes si atunci o sa ai de coborat partea neasfaltata dintre Varful Urdele si Obarsia Lotrului.
Cat despre portiunea Obarsia Lotrului - Sebes aceasta nu mai ridica probleme de traversare nici unei masini mai ales ca peste 70 % este si proaspat asfaltata.
Asteptam pozele! :)

Profile  

PostPosted: Mon Jul 19, 2010 1:23 pm 

multumesc pentru informatii, abia astept aceasta calatorie!

Profile  

PostPosted: Tue Jul 20, 2010 10:23 am 

salut.
despre traversarea dinspre sebes spre voineasa ce stiti?
sunt zone cu risc pentru o masina mai joasa ca loganul? (seat toledo)
am inteles ca de la oasa la obarsia ar fi ok.. dar de la obarsia la voineasa pe langa Vidra, e tot asfaltat?
COMPLETARE: nu aveti cumva vreun nr de tel de la obarsia, in afara de pensiunea bradul?
mersi.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 21, 2010 1:31 pm 
Site Admin

cristi wrote:
salut.
despre traversarea dinspre sebes spre voineasa ce stiti?
sunt zone cu risc pentru o masina mai joasa ca loganul? (seat toledo)
am inteles ca de la oasa la obarsia ar fi ok.. dar de la obarsia la voineasa pe langa Vidra, e tot asfaltat?
COMPLETARE: nu aveti cumva vreun nr de tel de la obarsia, in afara de pensiunea bradul?
mersi.

Daca mergi pe http://transalpina.biz la starea drumului; o sa vezi ca am redenumit un pic folderele si am pus separat si cateva poze de pe portiune Sebes - Obarsia Lotrului. Eu zic ca poti trece linistit si cu seat-ul.E asfaltat 60-70% si unde nu au pus asfalt e pregatit de asfaltare fiind macadam tasat destul de bun.Mai sunt ceva zone la poduri unde nu au intervenit.Dar unde e mai denivelat trebuie doar sa incetinesti si treci fara probleme.Nu sunt sleauri mari sau gropi adanci.
Despre portiune Obarsie - Voineasa nici atat nu trebuie sa iti faci griji pentru ca e asfaltat, doar ca e mai vechi si sunt ceva gropi, care la fel pot fi ocolite fara probleme.Parte din ele au intrat deja in reparatie.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 21, 2010 2:06 pm 

Mersi mult.
Azi dimineata inca stateam in dubii daca sa mergem sau nu pe sus, dar tocmai m-ai ajutat sa iau decizia ;)
Sa aveti o vara frumoasa!

PS: Revin peste 2 saptamani cu poze

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]