It is currently Sun Sep 24, 2017 10:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 206  Next
Author Message
 Post subject: Re: Starea drumului
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 9:16 pm 
Site Admin

floricabv wrote:
Felicitari pentru site si forum.

Vreau sa fac traseul la sfarsitul lui noiembrie, 24 sau 25, dar cred ca vor inchide drumul pana atunci.

Nu stiu unde va fi marcat ca inchis daca vin dinspre Sebes. Vreau sa ajung la Orsova si nu as vrea sa vin degeaba de la Alba la sebes.

Am fost de la Novaci la Ranca si retur in septembrie si drumul m-a cucerit. din pacate numai la sfarsitul lui noiembrie am concediu.

O sa vedem cum e atunci. Daca sunt partii deschise ar trebui ca drumul sa fie practiabil si iarna, nu?

Multumesc de aprecieri legate de site-ul Transalpinei.
In articolul: http://www.evz.ro/detalii/stiri/transalpina-deschisa-si-dupa-1-noiembrie-910809.html scrie ca Transalpina ar mai fi deschisa pana la prima zapada.Nu stiu de unde vi dar eu de fiecare data cand am fost pe Transalpina am fost intr-o zi.Asa ca ai putea da o fuga sambata sau duminica viitoare mai ales ca se anunta si vreme frumoasa. Legat de locul unde ar opri circulatia ma gandesc ca ar fi cel mai usor la podul peste Lotru de la Obarsia Lotrului din directia Sebes - Ranca si undeva la inceputul serpentinelor de pe Varful Papusa din directia Ranca - Sebes.Cat despre partii, sigur Transalpina o sa fie practicabila de la Novaci la Ranca si eventual de la Sebes la Lacul Oasa (si in cazul acesta se va putea ajunge si la partia de la Sureanu inaugurata anul trecut ), de la Lacul Oasa la Obarsie nu stiu daca vor trece cu utilajele.

Profile  

PostPosted: Wed Nov 03, 2010 9:50 am 

Eu locuiesc la Brasov, iar in toamna am ajuns acolo pt ca am fost la Horezu la un workshop de fotografie. E destul de mult de la BV pana acolo, pentru un weekend. De aceea ma gandeam sa folosesc concediul pt a parcurge drumul.

Directia mea atunci ar fi Campeni-Alba-Sebes-Novaci-Orsova, asta daca drumul e deschis (prima parte a concediului o sa fiu in Apuseni). Daca drumul va fi inchis voi face o alta ruta, probabil Campeni-Brad-Deva-Hateg-Tg Jiu-Orsova.

Sper sa gasesc informatia despre cum e drumul la acea data aici pe forum sau pe site.

Daca va fi practicabil promit ceva poze.
Oricum targetul ramane, acela de a face acest traseul.

Profile  

Post subject: Starea drumului?
PostPosted: Thu Nov 04, 2010 3:47 pm 

Salut,
Am vazut ca s-au postat poze din 1 Nov, care arata destul de tragic.
Cine a postat acele poze poate sa descrie putin daca a putut trece cu usurinta prin acea zona ?
Cu ce masina a circulat ?

As vrea sa merg weekendul asta, sambata sau duminica, vad ca nu se mai anunta ploi sau ninsori.
Am o Skoda Octavia 2 cu garda la sol ridicata.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 04, 2010 7:07 pm 
Site Admin

Acea zona este singura care mai ridica probleme intre Ranca si Obarsia Lotrului.Are un 1,5 km si este prezentata si in filmul din pagina transalpina harta a site-ului http://www.transalpina.biz.
(Filmul "2 Coada Baraj Oasa - Platou Muntinu" la min 12:45 - atunci era uscat) Tot in acest film se poate vedea si singura portiune ce a mai ramas neasfaltata intre Obarsia Lotrului si Sugag (cea de la coada barajului Oasa la Pasul Tartarau.Desi mai este filmata ca si neasfaltata si cea de la coborarea din Pasul Tartarau spre Obarsie acest lucru nu mai este valabil pentru ca intre timp acei 2 km au fost deja asfaltati).Eu am trecut cu un Opel Astra F cu 4 persoane in masina, masina avand o garda normala (mai joasa decat Loganul).Se lucra la acoperirea zonei cu pietris.Parerea mea este ca poti trece mai ales ca saptramana asta nu au fost precipitatii.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 08, 2010 11:01 am 

Salutare,
in week asta 12-13 vreau sa merg si eu sa trec dinspre Sibiu-Tilisca-Poiana_Sibiului-Jina-Oasa-Obarsia-Vidra-Voineasa, bineinteles dupa ce imi echipez masina cu cauciucuri de iarna.
In cazul in care a mai trecut cineva acum de curand (week care a trecut) va rog sa postati.

Felicitari pentru forum-site !!

Profile  

PostPosted: Tue Nov 09, 2010 7:49 pm 
Site Admin

maMari:

salutare!
intr-adevar cea mai inalta si mai Frumoasa sosea din Romania. Mi-as permite sa spun si cea mai buna. Am fost sambata si am urcat de la Novaci. Starea drumului ii excelenta, chiar si pe portiunile neterminate, este fie pamant bine tasat, fie ii pusa umplutura deja. Dar la ritmul in care se lucreaza lucrurile se schimba de la o zi la alta (ui ca se poate si in Romania noastra! ). Io nu pot decat sa-i felicit sincer pe ce care lucreaza acolo. Dar si pe cel care o facut site-ul, dupa ce am intrat pe el, mi-am zis ca-i de musai sa merg acolo . Drumuri bune tuturor!
numa' bine,
maMari (vreo doua panorame, modeste, din tura noastra : http://www.vulcu.ro/blog/2010/11/09/tra ... ca-novaci/ )
Posted: Tue Nov 09, 2010 1:11 pm

PS:post mutat aici de administrator

Profile  

PostPosted: Fri Nov 12, 2010 2:43 pm 

Salutare. In primul rand felicitari pentru site. Este foarte util.

Am o intrebare pentru cei care au fost de curand pe acolo : stiti cumva daca se formeaza gheata deja in portiunile mai impadurite/ne-expuse la soare?

Am vazut ca in weekend vremea se anunta buna si ma gandesc sa merg si eu insa cu motocicleta. Directia o sa fie Ranca-Obarsie. Apoi nu stiu daca sa continui mai departe spre Sebes sau sa fac dreapta spre Brezoi si sa ies in Valea Oltului.
Stie cineva daca e drumul uscat? A plouat de curand pe acolo? Ceva sfaturi sau avertizari pentru cei pe 2 roti?

Profile  

PostPosted: Fri Nov 12, 2010 7:05 pm 
Site Admin

Multumesc pentru aprecieri :)
S-au format in portiunile impadurite ceva zone cu gheata,mai ales de la Barajul Oasa inspre Obarsie, insa abordate corect (viteza mai redusa in curbe astfel incat sa nu ai surprize ca nu sti ce urmeaza) nu pun probleme.
Daca ai timp iti recomand sa profiti de vremrea frumoasa care se mai anunta si weekend-ul ce vine sa faci intreg traseul Transalpinei de la Novaci la Saliste.Transalpina nu mai ridica probleme nici masinilor cu atat mai putin motocicletelor.
Drum bun si vreme frumoasa!

Profile  

PostPosted: Sat Nov 13, 2010 11:45 pm 
Site Admin

Tocmai m-am intors de pe Transalpina.Am fost de la Sebes la Ranca.Am facut la intoarcere ceva poze cu zonele unde nu e asfalt si unde mai e noroi.Cu grija am trecut de toate cu un Astra F cu garda normala.Am atins de vre-o 2 ori dar fara sa stric ceva la masina.Am murdarit-o doar putin pe dedesupt si nu numai. :)
Asadar ar mai fi:
100 m la Izvoer Urdele intre pasul Urdele si Pasul Muntinu,
500 m Coboarare de pe Muntinu inspre Obarsie
1.5 Km coborare din Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa

Pozele un pic mai mari se gasesc si in sectiunea Poze stare drum Translapina 13 NOV. SEBES - RANCA a site-ului:
www.transalpina.biz

Attachments:
File comment: Portiune neasfaltata la coborarea din Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa
Transalpina 13 nov 2010 150 Coborare Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa 2.JPG
Transalpina 13 nov 2010 150 Coborare Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa 2.JPG [ 125.45 KiB | Viewed 13366 times ]
File comment: Portiune neasfaltata la coborarea din Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa
Transalpina 13 nov 2010 140 Coborare Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa 1.JPG
Transalpina 13 nov 2010 140 Coborare Pasul Tartarau inspre Lacul Oasa 1.JPG [ 108.69 KiB | Viewed 13366 times ]
File comment: Portiune neasfaltata la coborarea din Pasul Muntinu inspre Obarsia Lotrului
Transalpina 13 nov 2010 130 Coborare Pasul Muntinu inspre Obarsie 3.JPG
Transalpina 13 nov 2010 130 Coborare Pasul Muntinu inspre Obarsie 3.JPG [ 123.11 KiB | Viewed 13366 times ]
File comment: Portiune neasfaltata la coborarea din Pasul Muntinu inspre Obarsia Lotrului
Transalpina 13 nov 2010 120 Coborare Pasul Muntinu inspre Obarsie 2.JPG
Transalpina 13 nov 2010 120 Coborare Pasul Muntinu inspre Obarsie 2.JPG [ 190.07 KiB | Viewed 13366 times ]
Transalpina 13 nov 2010 110 Coborare Pasul Muntinu inspre Obarsie 1.JPG
Transalpina 13 nov 2010 110 Coborare Pasul Muntinu inspre Obarsie 1.JPG [ 162.05 KiB | Viewed 13366 times ]
File comment: Portiune neasfaltata in dreptul Izvorului Urdele
Transalpina 13 nov 2010 100 La Izvor Urdele.JPG
Transalpina 13 nov 2010 100 La Izvor Urdele.JPG [ 133.37 KiB | Viewed 13366 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Nov 15, 2010 7:40 am 
Site Admin

Tot pe 13.11.2010 cand am fost pe Transalpina am urcat si pe Varful Mohoru 2337 m.Cateva poze mai jos:

Attachments:
7 Transalpina avion fotografiat de pe Varful Mohoru.JPG
7 Transalpina avion fotografiat de pe Varful Mohoru.JPG [ 60.82 KiB | Viewed 13364 times ]
6 Transalpina pe Varful Mohoru.JPG
6 Transalpina pe Varful Mohoru.JPG [ 152.87 KiB | Viewed 13364 times ]
5 Transalpina Serpentinel Urdele vazute de pe Vf. Mohoru.JPG.JPG
5 Transalpina Serpentinel Urdele vazute de pe Vf. Mohoru.JPG.JPG [ 229.98 KiB | Viewed 13364 times ]
4 Transalpina Pasul Urdele vazut de pe Vf. Mohoru.JPG
4 Transalpina Pasul Urdele vazut de pe Vf. Mohoru.JPG [ 132.54 KiB | Viewed 13364 times ]
3 Transalpina in drum spre Vf.Mohoru.JPG
3 Transalpina in drum spre Vf.Mohoru.JPG [ 117.14 KiB | Viewed 13364 times ]
2 Transalpina in drum spre Vf.Mohoru.JPG
2 Transalpina in drum spre Vf.Mohoru.JPG [ 87.59 KiB | Viewed 13364 times ]
1 Transalpina Vf. Mohoru.JPG
1 Transalpina Vf. Mohoru.JPG [ 107.74 KiB | Viewed 13364 times ]
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]