It is currently Wed Aug 23, 2017 7:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2052 posts ]  Go to page Previous  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 206  Next
Author Message
 Post subject: Re: Starea drumului
PostPosted: Fri May 20, 2011 12:41 pm 

Vlad !
Da ai observat bine ! un cap bara,mai exact cel de pe stanga a iesit in timp ce mergeam spre Ranca prin valea Gilortului .
filmarile sunt facute pe doua drumuri ce in mod normal trebuia sa ne scoata in valea Galbenului
Din pacate primul -blocat de brazii cazuti in timpul iernii,al doilea distrus in totalitate de un parau.
Am facut aceasta iesire de recunoastere pentru a verifica -oarecum traseul pentru o iesire mai de amploare cu niste colegi si prieteni .pentru doritori si eventuale informatii http://www.aro-mania.ro/viewtopic.php?f=8&t=106

oricine este bine venit !

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 1:40 pm 

din cate imi dau seama in 2 saptamani adica pe 4 iunie cand voi ajunge eu acolo cu autocarul sansele sunt minime sa trec. daca nu se intervine cu utilaje desigur. ca de topit in 2 saptamani nu mai are cum sa se topeasca tot ce e acolo. :cry:
dar mai am o varianta si am sa va rog sa mi spuneti daca e posibila. ati spus ca e blocat intre pasuri. dar pana in varful pasului urdele daca vin dinspre Novaci-Ranca oare nu voi putea urca? si daca da este loc de intors in varf? autocarul are cam 13 metri. este adevarat ca ati pus poze si filmuri cu starea drumului dar cel mai bine poate spune cineva care a fost acolo
Multumesc

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 9:51 pm 

in doua saptamani se schimba multe !
mai mult ca sigur soseaua va fi practicabila chiar si in pasul urdele !
eu am casa undeva mai jos si in cei 45 ani de cand urc la Ranca si in costa Bengai rar,foarte rar a fost zapada pe drum.pana in 89 soseaua era curatata de masinile celor de la unitatea militara de vanatori de munte,care incepand cu 15 mai incepeau aplicatiile si tragerile .pe atunci soseaua era pietruita in proportie de 45-50 % pana la cabana Ranca si unitatea militara.de aici in colo macadam si bolovani,pana jos la intersectia cu DN 7c Brezoi-Petrosani.
Dar sa revenim .Autocarul poate fi intors ,daca asta vrei dupa Vf Papusa unde se face la dreapta un drum ce coboara spre valea Galbenului !

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 10:01 am 

pentru cei care se aventureaza azi si miine.... drum bun si va asteptam cu vestile bune!!! :D

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 5:03 pm 

microv69 wrote:
pentru cei care se aventureaza azi si miine.... drum bun si va asteptam cu vestile bune!!! :D

si cu poze edificatoare ,daca se poate !

Profile  

PostPosted: Sun May 22, 2011 9:08 am 

eu n am zis ca vreau musai sa intorc autocarul. eu doar caut variate in cazul in care nu pot trece pe partea cealalata. probabil ca nu mai exista unitatea militara sa deszapezeasca iar cu drumarii nostrii te poti astepta la orice. va multumesc ptr informatii si astept noutati in privinta practicabilitatii. vad ca s a incalzit afara si poate se topeste pana pe 4 iunie

Profile  

PostPosted: Sun May 22, 2011 2:01 pm 

Salut. In cautarea obiectivelor turistice din vestul tarii am dat peste acest site si pozele superbe facute pe transalpina m-au convins si pe mine si pe sotul meu sa nu ratam aceasta sosea :D . Din postarile de pe forum am vazut ca se poate merge pe transalpina cu aproape orice tip de masina, nu neaparat 4x4, dar am vazut ca nu toata lumea a traversat soseaua in totalitate. Noi vom ajunge acolo in a treia saptamana din iunie. Stie cineva daca in aceasta perioada se poate merge de la Novaci pana la Sebes cu o Solentza?

Profile  

PostPosted: Sun May 22, 2011 10:07 pm 

Incepand de aseara drumul este practicabil.Zapada care bloca drumul pe alocuri a fost indepartata de cei de la Romstrade.
Azi am trecut cu motocicleta de la Ranca catre Obarsia Lotrului.

Profile  

PostPosted: Mon May 23, 2011 2:10 pm 

Salutare,

Am trecut ieri, duminică 22.Mai, pe Transalpina de la Novaci la Sebeş. Partea de la Novaci la Obârşia Lotrului a fost curăţată şi este perfect practicabilă. Se poate întoarce un autobuz sus, pe platouri, dar curbele sunt foarte strânse, iar odată plecat din Rânca nu te mai poţi întoarce decât după ce ai ajuns sus pe platou, la altitudinea maximă.

Starea asfaltului este foarte bună. Zonele neasfaltate se pot trece uşor cu orice maşină, dar numai între Novaci şi Obârşia Lotrului. Între Obârşia Lotrului şi Sebeş sunt câteva zone dificile pentru maşinile cu garda joasă.

Priveliştea este deosebită. Am prins şi o furtună la Rânca, dar nu am avut nici un fel de probleme în a trece dincolo.

Atenţie, ignoraţi semnele de drum închis. Nu mai sunt actuale.

Profile  

PostPosted: Mon May 23, 2011 2:21 pm 

Traficul era redus pe Rânca-Obârşia Lotrului. Cam o maşină la 10 minute. Se circula în ambele sensuri. Am întâlnit câţiva inşi la grătar şi 2 amatori de raliu. Şi multă, multă zăpadă.

Am parcurs drumul cu un Logan 1,5 motorină. Nu a avut nici un fel de probleme la urcare, dar nu am putut aborda curbele decât în treapta întâi. Am întâlnit şi un Matiz aproape de vârf.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2052 posts ]  Go to page Previous  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]