It is currently Fri Jun 23, 2017 3:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2049 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 205  Next
Author Message
 Post subject: Re: Starea drumului
PostPosted: Mon Nov 15, 2010 11:35 am 

As vrea sa merg si eu cu niste prieteni in week-end-ul 20-21.11.2010, pe Transalpina, din Sibiu, prin Jina. Din discutii, n-am inteles exact care este starea drumului dupa Jina ... se poate trece cu o masina mica? Poate posteaza ceva informatii proaspete repciuc_alexandru ... mersi
Chiar daca aproape toti au facut-o deja, trebuie sa te felicit si eu pentru site-ul acesta
Marius

Profile  

PostPosted: Tue Nov 16, 2010 12:54 am 
Site Admin

Salut!
Tocmai am postat poze si informatii de acum 2 zile de pe Transalpina in pagina anterioara.Pozele din penultimul post din pagina 5 arata singurele portiuni care mai ridicau probleme.Dar nu erau probleme care sa te impiedice sa mergi.(daca nu cumva ai o masina sport foarte joasa).
Asadar:dupa Jina probleme mai sunt dupa terminarea Barajului Oasa pana sa ajungi in Pasul Tartatarau, unde inca nu s-a asternut stratul de piatra pe o portiune de aproximativ 2 Km.Insa se lucreaza si e posibil sa se rezolve cel putin partial pana o sa mergi, sau e posibil sa se strice si mai mult daca lucrarile se opresc si ploua mult.Aceasta zona de 2 km o gasesti si filmata in pagina Transalpina Harta.(filmuletul 2 "Coada Baraj Oasa - Platou Muntinu" - primele 5 minute de filmare reprezinta cei 2 km care mai sunt neasfaltati, urmatorii km neasfaltai ce apar in filmare(cei dinainte de Obarsia Lotrului sunt acum asfaltati)).In rest de la Sugag la Obarsia Lotrului drumul e asfaltat proaspat cu mici intreruperi pe alocuri (intre 50 si 300 m) in dreptul unor poduri sau diguri, insa aceste intreruperi chiar nu ridica probleme daca incetinesti si eviti un pic gropile. Sper ca ti-am fost de folos si daca mai ai si alte intrebari despre Transalpina iti raspund cu placere. :)

Profile  

PostPosted: Sat Nov 20, 2010 3:31 am 

Salut !!!

Eu am fost ieri, vineri pe acest traseu, din pacate insa nu am ajuns pana la capat din cauza vremii
Felicitari administratorilor acestui site, m-am uitat aici inainte sa plec, drumul a fost exact cum a fost descris
Am plecat din Poiana Sibiului, cred pe la 12, cu un Peugeot 207 si am ajuns fara probleme pana la Obarsia Lotrului pe la ora 15
Se poate ajunge si mai repede numai ca am oprit de multe ori si am mers relativ incet
Aici se face dreapta si se alege drumul la dreapta spre Petrosani dupa care stanga pe langa Lotru si de aici s-a schimbat treaba.
Cand am plecat din Poiana Sibiului erau 14 grade, la Obarsia Lotrului 5 grade, am inceput urcarea pe serpentine unde a inceput sa cada o ploaie subtire , care s-a transformat pe masura ce urcam in ninsoare ,asta in cateva minute
Am iesit de pe serpentine, si am dat de zapada de vreo 5 cm , ninsoare viscolita, vizibilitate mai deloc, temp. aproape de 0 grade.
Sunt convins ca in conditii de vreme buna este super, asa parea si de jos cand ma uitam la zapada de pe varfuri, dar acolo sus este infricosator asa ca am intors (cred ca ajunsesem in zona Muntinu) . Cand coboram a trecut pe langa noi in directia Ranca alt Peugeot parca 206, sper ca a ajuns cu bine
Am coborat si am ales , e mult spus "drumul" spre Petrosani. NU incercati drumul Obarsia Lotrului - Petrosani .Cred ca nu am fost reparat niciodata de cand a fost dat in folosinta si cu greu se pot distinge zonele care au fost odata asfaltate.Acest drum ar trebui semnalizat ca impracticabil
M-am intors pe E79, la ora 22 00 erau 14 grade :)
O sa incerca la vara bucata care e cea mai spectaculoasa si nu am putut sa o trec acum
Ma uit pe harta , din Muntiu pana in Ranca , vreo 12-15 Km
Nu mai era mult
Sau mai degraba vreo 12.000 - 15.000m.
Era foarte mult
Da, in metri e mai corect

Profile  

PostPosted: Sat Nov 20, 2010 10:27 am 
Site Admin

Felicitari pentru descriere.
Din Pasul Muntinu pana la Ranca sunt intradevar 15.000 m :) Si sunt intradevar cei mai frumosi si cei mai spectaculosi km de pe Transalpina.Pacat, ca nu ai putut sa ii parcurgi dar nu trebuie neaparat asteptat pana la vara.Cei care vor sa ajunga in zona odata ce zapada a inceput sa se astearna o pot face dinspre Ranca.Cu siguranta pana aici drumul va fi deszapezit pentru a facilita accesul in statiune mai ales ca din acest an o sa fie data in folosinta noua partie de ski de pe Varful Papusa cu telescaunul aferent.Daca pe Varful Papusa si in Pasul Urdele e sau nu zapada se poate vedea accesand link-ul camerei web care emite live din Ranca.
(in sectiunea Link-uri Transalpina-Transalpina Imagini live, a site-ului http://www.transalpina.biz).
O poza de azi dimineata de pe aceasta camera arata ca dinspre Ranca, Transalpina ar fi inca accesibila pana la Varful Papusa si chiar Pana in Pasul Urdele, iar mai apoi daca e soare 6 km pe jos pana in Pasul Muntinu pot fi chiar o placere chiar daca e ceva zapada, si astfel cele mai spectaculoase zone ale Transalpinei pot fi inca vizitate.

Attachments:
File comment: Transalpina Live - Transmisie live din Ranca cu vedere inspre Pasul Urdele si Varful Papusa.
Transalpina Live.JPG
Transalpina Live.JPG [ 83.34 KiB | Viewed 6095 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Nov 22, 2010 11:05 pm 
Site Admin

Wekend-ul trecut a fost primul din acest an in care Transalpina nu a mai putut fi traversata in totalitate fara lanturi si tractiune 4X4.Dinspre Ranca pana in Pasul Urdele se putea ajunge la fel si dinspre Obarsia Lotrului pana in Seaua Stefanu insa intre Pasul Urdele si Seaua Stefanu Soseaua Transalpina era acoperita de zapada si chiar gheata pe alocuri.

Profile  

PostPosted: Tue Nov 23, 2010 9:32 am 

Am traversat Duminica 21 Noiembrie dinspre Jina pana la Ranca. Intradevar, pe varf am intalnit cca 5 km de zapada, zapada viscolita si gheata. Am traversat cu 4x4 cu anvelope "all season" si cu multa atentie. Factorul cel mai dificil a fost insa ceata, atat de deasa la ora 14:00 pe alocuri incat nu ne puteam deplasa cu o viteza mai mare de cativa km. pe ora.

Profile  

PostPosted: Fri Dec 24, 2010 6:11 pm 
Site Admin

Frumos apus de soare deasupra Transalpinei.
Se pare ca desi nu e foarte multa zapada la Ranca se schiaza.

Attachments:
File comment: Apus de soare deasupra Transalpinei
Apus de soare deasupra Tarnsalpinei.JPG
Apus de soare deasupra Tarnsalpinei.JPG [ 71.73 KiB | Viewed 6024 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Jan 03, 2011 8:31 am 
Site Admin

LA MULTI ANI TUTUROR IUBITORILOR TRANSALPINEI!
Am fost ieri pe Transalpina de la Novaci pana la Ranca.Pana la iesire din Ranca inspre Varful Papusa drumul este perfect practicabil cu orice masina insa dupa indicatorul cu drum inchis drumul nici nu se mai zareste fiind acoperit cu zapada troienita.Am parcurs Transalpina pe jos pana in Pasul Urdele.O sa revin cu detali si poze.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 2:52 am 

Salut!

Cam prin ce luna se poate pleca pe doua roti pe Translapina in primavara asta? Avand vedere anul trecut....
De unde este recomandat de plecat, cu alte cuvinte, de unde se poate pleca astfel incat sa se urce ceva mai putin chinuitor? Eu vin din Bucuresti, cu o masina sau un tren, depinde unde pot baga bicicleta...

Multumesc,

Profile  

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 7:51 am 
Site Admin

stefanos wrote:
Salut!

Cam prin ce luna se poate pleca pe doua roti pe Translapina in primavara asta? Avand vedere anul trecut....
De unde este recomandat de plecat, cu alte cuvinte, de unde se poate pleca astfel incat sa se urce ceva mai putin chinuitor? Eu vin din Bucuresti, cu o masina sau un tren, depinde unde pot baga bicicleta...

Multumesc,

Anul trecut Transalpina s-a putut trece prin iunie. E posibil ca anul acesta sa se poata trece mai devreme daca zapada se topeste mai repede sau daca o sa fie inlaturata de utilajele care inca mai au de lucru pe Transalpina.
Cat despre urcat depinde ce zona vrei sa parcurgi.Zona cea ma frumoasa, cea alpina intre Ranca si Obarsia Lotrului (30 Km) e mai usor abordabila daca urci la Obarsia Lotrului prin Brezoi (din drumul ce leaga Sibiul de Valcea).Gasesti aici http://www.transalpina.biz/harta.html un grafic cu distantele si altitudinile.Sper sa iti fie de folos.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2049 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 205  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]