It is currently Sun Apr 23, 2017 1:04 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Sat May 07, 2011 11:09 am 

ACEASTA ESTE PRIMA PAGINA A ACESTUI TOPIC. PENTRU CELE MAI RECENTE INFORMATII ACCESATI ULTIMA PAGINA.(Vezi dreapta sus:Go to page 1,2,3...)

Salut.
Deschid acest topic aici, deoarece de mult imi doresc sa fac Transalpina si acum, cu astfaltarea, am ocazia sa parcurg acest traseu cu masina personala (un autoturism normal, nu 4x4).
Daca tot sint in zona si sint pasionat de speologie mi-as dori foarte mult sa vizitez si cele doua pesteri mentionate in titlu. Ma puteti ajuta cu informatii utile, gen program de vizita, taxa intrate, se face cu sau fara ghid, etc.
Multumesc anticipat.

Pestera Muierilor, cum am vazut-o denumita pe site, nu se numeste Pestera Muierii, cum o stiam eu de multa vreme ?

Profile  

PostPosted: Sat May 07, 2011 6:41 pm 
Site Admin

Si eu am stiut initial ca asa se numeste (Pestera Muierii), insa la intrare este o pancarda pe care sta scris Pestera Muierilor si dealtfel asa este prezentata de ghid, pentru ca da, ambele pesteri se viziteaza cu ghizi.Dealtfel in filmuletelul din pagina cu atractii din site se poate auzii si explicatia ghidului. de ce se numeste asa.
Despre program vom revenii cu detalii, dar in principiu se viziteaza intre orele 10 si 17, neaparat sa ajungeti la intrarea in pestera la ora fixa pentru ca din ora in ora, la fix ghidul preia turistii si doar atunci.Cat despre pret nu imi aduc aminte exact (dar promit sa revin cu detalii :)) dar e foarte acesibil pana in 10 lei (parca 5 lei la Pestera Polovragi si 8 lei la Pestera Muierilor)."Teoretic" se adauga si ceva taxe in plus pentru filmat si fotografiat dar ...mai scapi si fara :)
Sper sa te fi ajutat si sa aflu informati si mai precise pana faci calatoria pe Transalpina, deocamdata se pare ca s-a intors din nou iarna pentru ca sus a nins din nou.

Profile  

PostPosted: Sat May 07, 2011 7:00 pm 

Oricum nu e planificata vizita prea curind. Abia peste o luna daca vin sau mai incolo daca timpul liber sau vremea nu imi permite, dar vara asta neaparat si cu cit mai repede cu atit mai bine.

Profile  

PostPosted: Sat May 07, 2011 7:14 pm 
Site Admin

vlad wrote:
Oricum nu e planificata vizita prea curind. Abia peste o luna daca vin sau mai incolo daca timpul liber sau vremea nu imi permite, dar vara asta neaparat si cu cit mai repede cu atit mai bine.

Nu neaparat cat mai repede e si mai bine.Din experienta iti pot spune ca spre toamna e mai placut pe Transalpina, pentru nu sunt vanturi asa puternice ca la inceputul verii.

Profile  

PostPosted: Sat May 07, 2011 7:26 pm 

Asta nu stiam. O sa o iau in calcul si oricum o sa stau cu ochi pe forum sa mai aflu noutati in caz ca vreau sa vin mai repde.
Eu vroiam sa vin cit mai repede sa fiu sigur ca apuc sa ajung prin zona inainte de a afla tot poporul ca s-a astfaltat Tranalpina. De obicei ramin profund dezamagit de "turistii" romani asa ca evit pe cit posibil aglomeratiile de turisti.

Profile  

PostPosted: Sat May 07, 2011 7:41 pm 
Site Admin

vlad wrote:
Asta nu stiam. O sa o iau in calcul si oricum o sa stau cu ochi pe forum sa mai aflu noutati in caz ca vreau sa vin mai repde.
Eu vroiam sa vin cit mai repede sa fiu sigur ca apuc sa ajung prin zona inainte de a afla tot poporul ca s-a astfaltat Tranalpina. De obicei ramin profund dezamagit de "turistii" romani asa ca evit pe cit posibil aglomeratiile de turisti.

Din pacate ai dreptate in aceasta privinta.Cum vei gasi acum Transalpina probabil ca nu o vei mai prinde niciodata dupa asfaltare.Eu inca imi doresc sa mai ramana si macar un km neasfaltat sa nu vina chiar toti "turistii".Sper din suflet sa nu "distruga" prea mult farmecul Transalpinei, sa ramana asa cum e acum: misterioasa, salbatiaca, curata si linistita.

Profile  

PostPosted: Sat May 07, 2011 8:20 pm 

alin wrote:
Cum vei gasi acum Transalpina probabil ca nu o vei mai prinde niciodata dupa asfaltare.

Tocmai asta ma pune pe ginduri si m-ar face sa indur unele capricii ale vremi, dar recompensa ar fi priceless. :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 12:47 pm 

Ideal este sa faci rezervare pentru o noapte ,la una dintre pensiunile din zona .
astfel vei avea timp destul de mult sa admiri si sa te delectezi !

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 9:52 am 

Clar, ne luam cazare peste noapte prin zona Polovraci.

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 5:02 pm 

daca vrei iti recomand o pensiune la care trag de cativa ani .
cand vrei sa vi in zona !?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]