It is currently Sat Nov 25, 2017 6:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
PostPosted: Fri May 25, 2012 8:50 pm 

Legat de acest super traseu,as dorii cateva sugestii pt camparea cu cortul.intentionez o esire in 2-4 iunie.merci anticipat pt sugestii.

Profile  

PostPosted: Sat May 26, 2012 11:21 am 
Site Admin

Depinde de unde vi. Pana acum cei mai multi campau la Obarsia Lotrului pe lanca cabana Obarsia Lotrului. Era o fasie de pamant de 2km cu brazi pe ea pe malul Lotrului intre intersectia Transalpinei cu DN7A spre Petrosani si intersectia spre Sugag. Am vazut acum ca au fost puse pancarde ce interzic camparea in aceasta zona.

Ar mai fi o posibilitate cam in aceeasi zona dar un pic mai sus. Mai exact: cum vi de la Obarsie , treci podul peste Lotru si incepi urcarea spre zona alpina traversand mai intai o padure de brad. Imediat la iesirea din aceasta padure am mai vazut corturi campate.
Gasesti aici filmata zona http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=tNDJ-sKb0dI#! de la minutul 7:25 la 7:45.
Filmarea e facuta inainte sa fie asfaltul turnat pe tot acest tronson al Transalpinei dar acum e asfaltat integral.
Acelasi loc il vezi filmat si aici : http://www.youtube.com/watch?v=d2RWr7oyz3M&feature=player_embedded#! la min 9:00 pana pe la 9:30 daca vi dinspre Ranca.

Profile  

PostPosted: Sat May 26, 2012 6:32 pm 

Merci pt informatii,traseul e programat de la sud la nord si ma intrebam daca e posibil camparea in zona Tau Bistra sau Oasa.

Profile  

PostPosted: Sat May 26, 2012 7:08 pm 
Site Admin

Da am vazut corturi si pe malul Lacului Oasa, e intradevar si aceasta o zona unde se poate campa. In general sunt brazi dar se mai gasesc si locuri de campare intre ei. Vezi aici http://www.youtube.com/watch?v=yWQQaayY9LI&feature=player_embedded#! la min 30:25 iar un pic mai incolo (30:56) se vede si zona amenajata pt. campare de langa Cabana Oasa.

Profile  

PostPosted: Thu May 31, 2012 5:50 pm 

as dori sa traversez transalpina venind din Onesti jud. Bacau pe la Sibiu, in jurul datei de 25-30 iunie, si as vrea sa stiu de la Sibiu spre TA sa o iau pe DN 106E sau pe la Sebes si as vrea sa stiu ce posibilitati de campare sunt in special cu cortul, pe ambele trasee daca se poate :D, pana in Dobra. cred ca o sa ajung seara in zona si nu stiu daca o sa ma incadrez sa ajung la Obarsia Lotrului pe lumina, astept orice sfaturi inclusiv de traseu
PS.eu vreau sa ajung la Baile Herculane
va multumesc anticipat

Profile  

PostPosted: Fri Jun 01, 2012 5:55 pm 

sfatul meu e sa ramai seara in sibiu sau la o pensiune in zona poiana jina iar a doua zi sa abordezi Transalpina care incepe de la jina nu de la sebes cum eronat cred unii.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 3:28 pm 

geo wrote:
sfatul meu e sa ramai seara in sibiu sau la o pensiune in zona poiana jina iar a doua zi sa abordezi Transalpina care incepe de la jina nu de la sebes cum eronat cred unii.

Prietene Geo, verifica tu te rog toate hartile rutiere si toate celelalte surse (Google Maps inclusiv), toate iti vor spune ca DN67C (Transalpina) incepe de la Sebes si parcurge localitatile Petresti, Sebesel, Sasciori, Laz, Capalna, Martinie si Sugag. De la Jina pleaca DJ106E care intersecteaza Transalpina dupa Sugag. Tu poti continua sa crezi ce vrei, dar nu e OK sa lasi aici informatii gresite.

Profile  

Post subject: Re: Transalpina
PostPosted: Wed Jun 06, 2012 3:39 pm 

Mihai FR wrote:
Prietene Geo, verifica tu te rog toate hartile rutiere si toate celelalte surse (Google Maps inclusiv), toate iti vor spune ca DN67C (Transalpina) incepe de la Sebes si parcurge localitatile Petresti, Sebesel, Sasciori, Laz, Capalna, Martinie si Sugag. De la Jina pleaca DJ106E care intersecteaza Transalpina dupa Sugag. Tu poti continua sa crezi ce vrei, dar nu e OK sa lasi aici informatii gresite.

Mihai, ai dreptate doar partial, la fel ca si Geo fiindca se refera la denumirea veche, cea istorica, a Transalpinei. Asa ca nu e vorba de informatii gresite ci de scoaterea din context.
Oricum, haideti sa recunoastem ca e frumos pe oriunde, si pe Sebes, si pe Jina... Putem sa le numim cele doua brate ale Transalpinei ;)

Profile  

Post subject: Re: Transalpina
PostPosted: Wed Jun 06, 2012 11:38 pm 
Site Admin

cristi79 wrote:
Mihai FR wrote:

Mihai, ai dreptate doar partial, la fel ca si Geo fiindca se refera la denumirea veche, cea istorica, a Transalpinei. Asa ca nu e vorba de informatii gresite ci de scoaterea din context.
Oricum, haideti sa recunoastem ca e frumos pe oriunde, si pe Sebes, si pe Jina... Putem sa le numim cele doua brate ale Transalpinei ;)

Am raspun acestei dileme in topicul despre starea drumului pe Transalpina. Vom continua acolo discutiile.
http://www.transalpina.biz/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=2&p=1339#p1339

Profile  

PostPosted: Wed Jun 13, 2012 3:58 pm 

Salutare,

Intentionez sa merg pe TA intre 16-18 iunie cu cortul.
Mi s-a recomandat sa intru pe TA de la Brezoi (vin de la Buc - Rm Valcea) iar la Obarsia Lotrului sa fac stanga spre Ranca. Deoarece la intoarcere as dori sa trec prin Sibiu, de la Ranca ar trebui sa ma intorc spre Obarsia Lotrului si apoi sa continui spre Dobra si apoi spre Sibiu.

Sambata si duminica as vrea sa campez pe TA. Care credeti ca sunt locurile ideale ? La altitudini mai mari este mult mai frig ? Se poate campa in aceasta perioada fara sa ingheti ?

Multumesc.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]