It is currently Sat Nov 25, 2017 6:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
PostPosted: Wed Jun 13, 2012 6:25 pm 
Site Admin

Pt. campare pe Transalpina iti recomand Obarsia Lotrului.Nu cred ca e foarte frig (10 grade) noptea nici mai sus doar ca de obicei bate vantul tare.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 21, 2012 10:07 pm 
Site Admin

danmagnificu wrote:
as dori sa traversez transalpina venind din Onesti jud. Bacau pe la Sibiu, in jurul datei de 25-30 iunie, si as vrea sa stiu de la Sibiu spre TA sa o iau pe DN 106E sau pe la Sebes si as vrea sa stiu ce posibilitati de campare sunt in special cu cortul, pe ambele trasee daca se poate :D, pana in Dobra. cred ca o sa ajung seara in zona si nu stiu daca o sa ma incadrez sa ajung la Obarsia Lotrului pe lumina, astept orice sfaturi inclusiv de traseu
PS.eu vreau sa ajung la Baile Herculane
va multumesc anticipat

Portiunea de la Saliste la Sugag e mai frumoas decat cea de la Sebes la Sugag dar locuri de campare s-ar pute asa gasesti mai multe intre Sebes si Sugag.
Am filmat integral portiunea din Transalpina de la Saliste la Sugag astfel incat poti vedea daca gasesti un loc de campare potrivit.
http://www.youtube.com/watch?v=cHXtXBtLj1s

Profile  

PostPosted: Tue Jul 03, 2012 6:19 pm 

imi da si mie cineva vreo recomandare de cazare pe transalpina???

Profile  

PostPosted: Tue Jul 03, 2012 6:51 pm 

rachitacornel wrote:
imi da si mie cineva vreo recomandare de cazare pe transalpina???

Eu am ales această pensiune:http://www.turistinfo.ro/ranca/cazare-ranca/casa_de_vacanta_cristiana-c71837.html

pentru că este foarte izolată de altele - cu o privelişte superbă, cu balcoane.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 04, 2012 9:10 am 

ms

Profile  

PostPosted: Wed Jul 04, 2012 10:52 am 

Salutare! peste 2 saptamani vreau sa vizitez aceasta zona, ma intereseaza mai ales peisaje naturale si atractii turistice istorice.
am facut urmatorul traseu: http://goo.gl/maps/WA4P
se mai poate adauga vreo atractie?
in legatura cu campingul, vreau sa stau cu cortul unde mi se pare mie un loc potrivit, dar am auzit ca e nu stiu ce lege a campingului si ca nu pot sa il pun aiurea, decat in zone delimitate. as vrea sa fac si un foc mic pt caldura. exclus gratare si manele, totul va fi facut foarte responsabil.

Last edited by Iulian.G on Wed Jul 04, 2012 1:00 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 04, 2012 11:24 am 

si eu merg in 14.07-15.07 si as vrea sa stau cu cortul iulian dar nu stiu daca se poate trece dintrun cap in altul pe transalpina sti cumva?

Profile  

PostPosted: Wed Jul 04, 2012 11:44 am 

pai ar trebui sa se poata, e mijlocul verii. eu merg doar pana la Obarsia Lotrului, dupa care o iau spre lacul vidra

Profile  

PostPosted: Mon Jul 09, 2012 3:48 pm 

Salut, in filmarea de mai jos apare pe drum undeva un minihotel, iar langa el un loc de campare pt cort, ma intereseaza daca cineva s-a cazat in acea locatie, unde se afla, numele sau si pret la cazare, http://www.youtube.com/watch?v=yWQQaayY ... embedded#!, min 30.50 . Ma intereseaza sa stau 2 nopti undeva pe transalpina dar sus pe munte, nu la ranca, novaci, voineasa, ci sus, astept opiniile dumneavoastra.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 09, 2012 7:36 pm 
Site Admin

fliper wrote:
Salut, in filmarea de mai jos apare pe drum undeva un minihotel, iar langa el un loc de campare pt cort, ma intereseaza daca cineva s-a cazat in acea locatie, unde se afla, numele sau si pret la cazare, http://www.youtube.com/watch?v=yWQQaayY ... embedded#!, min 30.50 . Ma intereseaza sa stau 2 nopti undeva pe transalpina dar sus pe munte, nu la ranca, novaci, voineasa, ci sus, astept opiniile dumneavoastra.

Locatia din filmare se numeste Cabana Oasa si e pe malul Lacului Oasa.Cazare mai sus de cat la Ranca nu gasesti pe Transalpina.Mai sus de Ranca nu mai e decat golul alpin.Ranca e, daca nu ma insel, statiunea aflata la cea mai inalt aaltitudine din tara 1700 m.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]