It is currently Sat Sep 23, 2017 1:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
PostPosted: Sun Jun 19, 2011 8:48 pm 

ACEASTA ESTE PRIMA PAGINA A ACESTUI TOPIC. PENTRU CELE MAI RECENTE INFORMATII ACCESATI ULTIMA PAGINA.(Vezi dreapta sus:Go to page 1,2,3...)

Intentionez sa merg in vara aceasta pe Transalpina si ar fi interesant de stiut ce variante de cazare/campare sunt in zona.Pentru a ma putea bucura in voie de frumusetea acelor locuri,inclin sa merg pe varianta petrecerii a doua nopti in zona.Fiind din Bucuresti,prima noapte va fi clar la Baia de Fier,pensiunea Casa Tobo,loc unde am stat acum vreo doi ani si pe care il recomand cu toata caldura,aceasta fiind si prima recomandare pe acest topic.Mai departe am nevoie de sfatul vostru,al celor ce ati fost deja acolo,la pensiuni sau cu cortul.Chiar daca nu ati fost cazati/campati acolo,poate ca unele locuri v-au atras atentia.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 22, 2011 7:22 pm 

Nu are nimeni sugestii?Despre Obarsia Lotrului stie cineva,se poate sta cu cortul in zona?Exista ceva riscuri(animale salbatice,animale cu doua picioare)????

Profile  

PostPosted: Wed Jun 22, 2011 8:10 pm 
Site Admin

florin 0721 wrote:
Nu are nimeni sugestii?Despre Obarsia Lotrului stie cineva,se poate sta cu cortul in zona?Exista ceva riscuri(animale salbatice,animale cu doua picioare)????

Se poate sta cu cortul la Obarsie.Chiar o sa vezi multi grataristi care stau la cort in week-end.
Nu stiu ce sa-ti spun despre animale.Pana acum nu am auzit sa se planga nimeni.

PS:Pentru intrebarea oftopic ai un PM :)

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 6:32 pm 

Am trecut alaltaieri prin Obarsia Lotrului, e cam amortit...si "pacat" de santierul creat cu lucrarile, insa zona e deosebita. Nu recomand traseul Obarsia Lotrului - Petrosani, dupa primii 3 km se transforma in drum forestier.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 12:20 pm 

Buna ziua, recomandati-mi va rog o statiune care are legatura cu transalpina.
Nu am mai fost in partea aceea a tarii si nu stiu la ce sa ma astept.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 10, 2011 4:52 pm 
Site Admin

Ranca este statiunea de pe Transalpina.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 8:48 pm 

Am apucat sa merg si eu pe Transalpina. Daca exista un drum de vis in Romania 100% Transalpina e acela.
Ca sa fiu ontopic ne-am cazat in Baia de Fier la Casa Matea: http://www.turistinfo.ro/baia_de_fier/c ... 52970.html. E curata, dotata cu tot ce iti trebuie, are mai mult decit minimul de confort, proprietara e foarte de treaba si amabila, iar zona e una foarte linistita. Curtea e generoasa. O recomnand cu incredere.
Are capacitatea de cazare relativ mica 2 camere cu un total de 2 paturi duble si 1 single. Pretul eu zic ca e accesibil.

Si un mareee ATENTIE: Nu va cazati la Casa Mecu: http://www.turistinfo.ro/baia_de_fier/c ... 61093.html Desi initial aici ne-am facut rezervarea am avut norocul ca niste prieteni sa mearga cu o zi inainte acolo. Nu aveau apa curenta, casa fiind in constructie. Cu proprietarul am vorbit de 2 ori la telefon dar niciodata nu mi-a adus la cunostinta acest fapt. De aici trageti voi concluziile cit de mult il intereseaza pe acest proprietar conditiile oferite turistului ce-i calca pragul si respectul avut fata de acesta.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 11:55 pm 
Site Admin

beatman18 wrote:

salut,

ma intereseaza unde as putea campa pe transapina.
nu vreau la obarsia, sau in ranca unde dau de manelisti.
vreau undeva in zona muntiu - urdele, in gol alpin

Unde o sa doresti, pur si simplu te opresti acolo unde crezi tu ca e ok.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 3:49 pm 

[quote="alin"][quote="beatman18"]

salut,

Profile  

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 4:54 pm 

flavius wrote:
alin wrote:
beatman18 wrote:

salut,

Nu te va opri nimeni sa iti pui cortul acolo unde ti-ai propus.Totusi niste masuri de precautie-minime si de bun simt trebuie sa iti iei.
Chiar daca este vara noaptea este foarte rece.Cauta un loc unde sa ai un parau sau un izvor,ia cu tine ceva lemne daca nu ai butelie de voiaj-nu vei gasi lemne pe acolo si ancoreaza cortul cu seriozitate .Vanturile se isca din senin si sunt foarte puternice.
Distractie maxima !

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]