It is currently Sat Nov 25, 2017 6:47 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
PostPosted: Wed Aug 22, 2012 11:27 am 

Cea mai inalta este: Balea Lac
Situata in muntii Fagaras,pe Transfagarasan, la 2034m.
Partii de schi naturale: schi de agrement si schi extrem.

Ranca este a doua dupa Balea Lac

Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 11:44 am 

Claudiu wrote:
Buna
Planuiesc sa fac transalpina in perioada 7-9 septembrie dinspre Sebes pana la Obarsia Lotrului, as dori sa stiu daca sunt pensiuni in zona lacului Vidra, daca da care o recomandati, daca nu sunt unde imi recomandati sa ma cazez.

Multumesc anticipat

Pai daca mergi doar pana la O.Lotrului nu prea se cheama ca ai facut transalpina, pt. ca daca ai citit cu atentie in rubricile site-ului reiese ca cea mai spectaculoasa portiune este tocmai de la O.Lotrului la Ranca. Defapt asta-i si adevarata traversare alpina pe platou. Iar daca ajungi la Ranca e cazare cit vezi cu ochii.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 11:49 am 

raducisu wrote:
Claudiu wrote:
Buna
Planuiesc sa fac transalpina in perioada 7-9 septembrie dinspre Sebes pana la Obarsia Lotrului, as dori sa stiu daca sunt pensiuni in zona lacului Vidra, daca da care o recomandati, daca nu sunt unde imi recomandati sa ma cazez.

Multumesc anticipat

Pai daca mergi doar pana la O.Lotrului nu prea se cheama ca ai facut transalpina, pt. ca daca ai citit cu atentie in rubricile site-ului reiese ca cea mai spectaculoasa portiune este tocmai de la O.Lotrului la Ranca. Defapt asta-i si adevarata traversare alpina pe platou. Iar daca ajungi la Ranca e cazare cit vezi cu ochii.

Din pacate nu sunt un sofer cu multa experienta (am 10.000 km parcursi pana in prezent) si din cate am inteles portiunea de la O. Lotrului pana la Ranca este cam dificila.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 12:16 pm 

Claudiu wrote:
raducisu wrote:
Claudiu wrote:
Buna

Multumesc anticipat

Din pacate nu sunt un sofer cu multa experienta (am 10.000 km parcursi pana in prezent) si din cate am inteles portiunea de la O. Lotrului pana la Ranca este cam dificila.

Este adevarat ca e putin mai periculoasa portiunea datorita lipsei marcajelor si parapetilor dar dificila d.p.d.v. al sofatului nu poate fi. Parcursa ziua in conditii de vizibilitate buna nu reprezinta nici o problema pentru nici un sofer care a luat carnetul pe bune si nu prin posta. Oricum, de obicei se merge incet si f. incet pe acolo, lumea-i la cascat gura nu la curse. Si apoi sa vi pana la O.Lotrului si sa nu mergi pana la Ranca pt. inca cativa km e pacat de drumul facut si de timp.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 30, 2012 3:11 pm 

Rânca este o stațiune în curs de dezvoltare, neavând nici statut de localitate componentă a orașului Novaci sau a comunei Baia de Fier. http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2nca,_Gorj

Situată la altitudinea de 1304 m, Fundata este cea mai înaltă localitate din țară.http://ro.wikipedia.org/wiki/Fundata,_Bra%C8%99ov

Profile  

PostPosted: Thu Aug 30, 2012 3:24 pm 
Site Admin

Pai daca nu luam in calcul Ranca pentru ca nu are "acte in regula", desi am citit ca este datata inca din 1930, atunci ramane Paltinisul cea mai inalta statiune (trece de 1400) si sigur "are acte".

Profile  

PostPosted: Thu Aug 30, 2012 3:31 pm 

Dar e trecuta la Statiune nu ca Localitate.
Paltinis este statiunea din Romania aflata la cea mai ridicata altitudine, 1450 m.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 10:43 am 

Si cu Balea Lac cum ramane ea i tot o statiune ca si Paltinis + ca se afla la 2000 m alt.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 11:09 am 

DEX:
"STAȚIÚNE s. f. I. 1. localitate care prezintă elemente de atracție turistică sau condiții climatice prielnice sănătății, ape minerale etc. "
"LOCALITÁTE, localități, s. f. Așezare omenească formând o unitate administrativă. "
Cu alte cuvinte, toate statiunile sunt in acelasi timp si localitati. Nu si invers, bineinteles.
Din cate stiu, atat Paltinis, cat si Ranca, sunt considerate statiuni, chiar daca a doua e "in curs de dezvoltare" (ce limbaj de lemn! :mrgreen: ). Nu acelasi lucru se poate spune despre Balea Lac, unde e o simpla cabana.
In concluzie, daca admitem ca Ranca este o statiune, atunci putem spune ca ea e cea mai inalta din tara. (Oglinda, oglinjoara... :roll: ).

Profile  

PostPosted: Mon Sep 03, 2012 8:51 pm 

cangri wrote:
Rânca este o stațiune în curs de dezvoltare, neavând nici statut de localitate componentă a orașului Novaci sau a comunei Baia de Fier. http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2nca,_Gorj

Situată la altitudinea de 1304 m, Fundata este cea mai înaltă localitate din țară.http://ro.wikipedia.org/wiki/Fundata,_Bra%C8%99ov

Poate ar trebui să faceţi o vizită la primăria Novaci - eu am făcut; Rânca este o staţiunea de pe raza comunei Novaci care este administrată de aceasta. ;)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]