It is currently Thu Apr 27, 2017 4:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: Wed Jul 06, 2011 5:52 pm 

Au trecut cateva zile de cand impreuna cu niste prieteni ,impatimiti si mari iubitori ai marcii ARO ,din Constanta,Brasov,Bucuresti si Valea Jiului am parcurs un traseu de mare frumusete :Baia de Fier,Novaci,valea Gilortului,valea Dalbanului ,urcare la Ranca , Vf.Papusa,Vf. Cioara ,coborare in valea Galbenului ,Baia de Fier.
Prima parte a traseului nu a fost dificila,probleme le aparand dupa ce am intrat/urcat in spatele vf.Papusa.Aici vremea s-a schimbat in 10 minute ,trecand de la vara la iarna,cu vant de 90 km/h si -3 grade celsius-cel putin asa aratau aparatele de pe un Mercedes G care a tinut mortis sa mearga alaturi de noi .
Aventura a fost coplesitoare pentru cei care au participat prima oara si destul de dura pentru cei care mai aveau la activ cateva iesiri de acest gen.
Cert este ca seara cand ne-am adunat la masa si fantasmele si temerile disparusera -nu si adrenalina ,toti si toate doreau o noua iesire .Pentru cei doresc mai multe informatii http://www.aro-mania.ro/viewtopic.php?f=8&t=106
Traseul parcurs a fost cel din harta

Attachments:
harta-parang (Medium).jpg
harta-parang (Medium).jpg [ 141.54 KiB | Viewed 48183 times ]
 Profile  

PostPosted: Sat Jul 09, 2011 10:52 am 
Site Admin

E bine ca mai sunt si astfel trasee pe langa Transalpina pentru impatimitii de 4x4 si adrenalina:)
Multumim pentru informatii!

Profile  

PostPosted: Sat Jul 09, 2011 11:23 am 

De cativa ani buni, imi aduc prietenii din toata tara pe Transalpina .
Nu m-am limitat doar la atat.Am intrat cu ei in pesterile Polovragi si Muierilor,am parcurs valea Gilortului,Cheile Oltetului si ale Galbenuluisi am urcat pe drumurile turmelor de oi-de fapt pe urmele lasate.
Incercam si de multe ori am reusit sa imbinam utilul cu placutul . in popasurile facute pentru odihna am trecut -fara rusine sau fite la ecologizarea -sa folosesc un termen mai elevat,zonei.
Regretul meu -pe de o parte ,este ca poluarea va atinge in scurt timp cote alarmante ,daca nu se vor lua masuri drastice ! Dar pana la masuri luate si aplicate de altii NOI OAMENII trebuie sa actionam ,atunci cand MARLANUL se ridica si vrea sa plece lasand in urma lui focul mocnind,cutii de bere,peturi si pungi de toate felurile. Am lasat frica la o parte chiar cand am fost pus in situatia 1la 15 si le-am atras atentia .Faceti la fel pentru noi,pentru copii nostrii,pentru frumusetile inegalabile ce le avem .

Profile  

PostPosted: Wed Aug 03, 2011 6:13 pm 

Salutare tuturor,
Am o intrebare legata de denumirea de soseaua Transalpina. De ce oare nu o numim soseaua Transcarpatina sau Transcarpatica. Ar fi mult mai aproape de adevar, fiind la noi in tara si atragand astfel atentia mai bine asupra tarii noastre. Spun acest lucru, deoarece Carpatii sunt altceva decat Alpii, chiar daca au legatura geologica, sunt diferiti.
Numai bine tuturor drumetilor.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 03, 2011 8:09 pm 
Site Admin

mike89 wrote:
Salutare tuturor,
Am o intrebare legata de denumirea de soseaua Transalpina. De ce oare nu o numim soseaua Transcarpatina sau Transcarpatica. Ar fi mult mai aproape de adevar, fiind la noi in tara si atragand astfel atentia mai bine asupra tarii noastre. Spun acest lucru, deoarece Carpatii sunt altceva decat Alpii, chiar daca au legatura geologica, sunt diferiti.

Denumirea vine din latina....de demult, au numit-o altii inaintea noastra :)

Profile  

PostPosted: Fri Aug 03, 2012 7:33 pm 

LACUL OAŞA

Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 79.39 KiB | Viewed 41654 times ]
2.jpg
2.jpg [ 155.09 KiB | Viewed 41654 times ]
3.jpg
3.jpg [ 129.33 KiB | Viewed 41654 times ]

PostPosted: Fri Aug 03, 2012 7:38 pm 

HOREZU - JUD. VÂLCEA, PARADISUL CERAMICII POPULARE!

Attachments:
4.jpg
4.jpg [ 191.48 KiB | Viewed 41653 times ]
5.jpg
5.jpg [ 182.12 KiB | Viewed 41653 times ]
6.jpg
6.jpg [ 207.61 KiB | Viewed 41653 times ]
7.jpg
7.jpg [ 181.15 KiB | Viewed 41653 times ]

PostPosted: Tue Aug 21, 2012 10:27 pm 

mike89 wrote:
Salutare tuturor,

Din cate stiu a fost numita asa datorita asemanarii cu Muntii Alpi si a urmelor glaciare(bine si in Fagaras este relief glaciar) poate suna bine Transcarpatica deoarece Transparangul nu putea sa i spuna m am gandit si eu de multe ori la asta oricum Transalpina este una singura ;)
Am aici o poza:este vorba de o fantana dedicata unor tineri decedati .Au facut pomana acesti oameni cinste lor ....

Attachments:
moto_0141.jpg
moto_0141.jpg [ 102.16 KiB | Viewed 41349 times ]

Profile  

PostPosted: Sat Nov 23, 2013 2:21 pm 

alizah wrote:
lovely images

Musai sa ajungi in zona sa vezi,sa tragi in piept aerul curat si tare,sa-ti incarci bateriile la capacitate maxima .

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]