It is currently Mon Dec 11, 2017 11:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: Thu Nov 21, 2013 7:32 pm 
Site Admin

imikanwar wrote:
As dori sa stiu si eu unde este stana Stefanu? Multumesc

Stana Stefanu se afla pe traseul Transalpinei, intre Obarsia Lotrului si Ranca, cam la 8 km de Obarsia Lotrului, pe partea dreapta cum mergi spre Ranca.
Se poate observa in filmarea de aici : http://www.youtube.com/watch?v=Q_FLWiYIUpk la min 11:50, sau in filmarea in sens invers (Ranca - Obarsia Lotrului) : http://youtu.be/yb3Pblt-jqE la min 31:30

Am marcat deasemenea locul unde se afla stana Stefanu si pe harta de aici:
http://www.transalpina.biz/harta_google.html - vezi casuta verde.
De obicei stana se deschide in iulie si se inchide in septembrie.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 14, 2016 10:09 am 

A mancat careva la pensiunea Bradul? Mi-a sugerat-o cineva si as vrea sa stiu mai stiu si alte pareri.

Profile  

PostPosted: Sun Jun 25, 2017 1:11 pm 

alin wrote:
Probabil ca locul cel mai cunoscut de popas pentru toti care au trecut pe Transalpina este Cabana Obarsia Lotrului unde se serveste vestitul pastrav gatit de Doamna Mariana. E adevarat ca loclalul nu e unul tocmai modern si ca de multe ori e aglomerat, dar asteptarea merita.

Am mai luat masa la Pensiunea Tara la Ranca si a fost ok si deasemenea la Popasul Regelui aflat pe marginea lacului Tau.

La Tara am mancat de 2 ori in diferiti ani si au mentinut calitatea si preturile.
Am mai mancat de 2 ori la Cabana Oasa 2011 si 2016, dar calitatea mancarii a scazut mult iar preturile au urcat.

Asteptam si impresii proaspete de anul acesta.
La Popasul regelui era ceva lume anul trecut dar n-am incercat...am zis sa mergem tot la Oasa ca stiam cum a fost in 2011.....

Cat despre Bradul - Obarsie am gasit note f slabe pe net...5,5 din 10.
Lucrurile se pot schimba rapid insa de la un an la altul in orice locatie...in bine, sau mai degraba in rau...

Profile  

PostPosted: Mon Jun 26, 2017 12:08 am 
Site Admin

Am fost anul acesta din nou la Popasul Regelui si a fost ok, ma cam opresc acolo de cate ori am ocazia cand merg pe Transalpina pentru ca imi place terasa si pentru ca de fiecare data a fost ok si mancarea si servirea. E devarat ca daca e multa lume se asteapta un pic dar asta e ceva normal.

PS: De aici am singurul bon pe care l-am primit vreodata pentru bacsis (de pe vremea cu nefericita lege) :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]