It is currently Sun May 28, 2017 2:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Fri Sep 07, 2012 7:19 pm 

Urcarea se face in treapta 1-2 cu motorul turat la turatia la care dezvolta cuplu maxim. La benzina aspirat este undeva la 3600 de ture, la benzina supraalimentat este undeva de la 2000 de ture iar la diesel tot in jurul valorii de 2000 de ture, valorile depind de la motor la motor si apar pe graficul de torque.

Ref la amenzi: afisul de drum interzis este la ambele capete ale portiunii Ranca - Obarsia Lotrului sau numai la un capat ?

Profile  

PostPosted: Fri Sep 07, 2012 7:31 pm 
Site Admin

mihaiarian wrote:
Urcarea se face in treapta 1-2 cu motorul turat la turatia la care dezvolta cuplu maxim. La benzina aspirat este undeva la 3600 de ture, la benzina supraalimentat este undeva de la 2000 de ture iar la diesel tot in jurul valorii de 2000 de ture, valorile depind de la motor la motor si apar pe graficul de torque.

Ref la amenzi: afisul de drum interzis este la ambele capete ale portiunii Ranca - Obarsia Lotrului sau numai la un capat ?

Indicatoarele sunt atat la Ranca cat si la Obarsia Lotrului.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 14, 2012 8:03 pm 

Au fost introduse indicatoarele pe Transalpina?

Profile  

PostPosted: Fri Sep 14, 2012 9:32 pm 

vrei restrictii de viteza de 10 km ca sa iti iei apoi amenda ca ai mers cu 22 ?

Profile  

PostPosted: Fri Sep 14, 2012 11:53 pm 

Nelu Anton wrote:
Alin este adevarat ca TA este inchisa pe portiunea Ranca Obarsia Lotrului si ca se risca cu amenzi daca traversezi zona?

Nu exista niciun risc de amenda... Vorbiti de parca e plina Transalpina de Politie care va asteapta pe voi... Sunt mii de masini zilnic pe Transalpina si nu e niciun poitist care sa va amendeze, nu va mai speriati atat!!!

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 5:17 am 

Uitandu-ma pe harta de pe site mi s-a parut ca o excursie nu prea lunga dar cat mai interesanta ar fi pe traseul:
Ramnicu Valcea > Brezoi > Obarsia Lotrului > Novaci > Ramnicu Valcea
Deocamdata nu am de gand sa fac tot traseul dinspre Sibiu, poate cand se va termina lucrarea.

Am ales sensul de mers de la Nord la Sud pe Transalpina pentru ca am inteles ca asa este mai usor pentru motor.

Sugestii, sfaturi as dori legate de drum si de experienta vizuala (daca sa aleg S > N sau N > S).

Profile  

PostPosted: Mon Oct 22, 2012 1:06 pm 
Site Admin

Micha wrote:
Uitandu-ma pe harta de pe site mi s-a parut ca o excursie nu prea lunga dar cat mai interesanta ar fi pe traseul:
Ramnicu Valcea > Brezoi > Obarsia Lotrului > Novaci > Ramnicu Valcea
Deocamdata nu am de gand sa fac tot traseul dinspre Sibiu, poate cand se va termina lucrarea.

Am ales sensul de mers de la Nord la Sud pe Transalpina pentru ca am inteles ca asa este mai usor pentru motor.

Sugestii, sfaturi as dori legate de drum si de experienta vizuala (daca sa aleg S > N sau N > S).

Mie mi se pare mult mai spectaculos traseul Transalpinei parcurs de la S la N. Asa ca eu recomand S-N, dar intradevar e mai dificil pentru motor. Dar daca nu ai masina plina si un motor foarte mic nu ar trebui sa fie probleme.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 23, 2012 10:08 pm 

Am scris si in alt topic,dar aici se pare ca este cel mai indicat sa o fac :
Opriti-va acolo unde doriti sa faceti fotografii sau sa filmati.Nu faceti asta in timp ce conduceti !
Un astfel de gest -imprudent va poate costa mai mult decat inlocuirea unei aripi sau capote !
Si inca ceva OPRITI -STATIONATI acolo unde sunteti in siguranta si unde nu afectati siguranta celorlalti !
In rest DRUMURI BUNE SI SANTATE !

Profile  

PostPosted: Thu Oct 25, 2012 1:43 pm 

Am fost foarte surprins sa observ ca nu erau masini parcate pe carosabil pe transalapina. Toate masinile erau iesite in afara drumului. Asta e foarte bine.

Profile  

PostPosted: Fri Oct 26, 2012 8:36 am 

In afara de cazul nefericit al unei defectiuni, e greu de imaginat nivelul de nesimtire al celor care ar face asa ceva.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]