It is currently Tue Nov 21, 2017 1:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Mon Jul 23, 2012 9:40 am 
Site Admin

Deschid topicul la sugestia unui prieten de pe forum pentru a impartasi fiecare din experienrtele ce le-am avut cu masina cand am traversat traseul Transalpinei.Sunt sigur ca vor reiesi sfaturi utile pentru multi dintre cei care merg prima data pe Transalpina.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 23, 2012 9:51 am 
Site Admin

1.Primul sfat ar fi cand planificati concediul sau excursia pe Transalpina sa nu mergeti cand vremea se anunta urata.Pericolul de accident creste si nici de peisaje nu va veti putea bucura.
2.Incercati sa folositi cat mai mult frana de motor.Mai ales pe cei 20 de km dintre Ranca si Novaci. Se coboara foarte abrupt in putini km de la aproape 2000 de m la 500 m si daca faceti aceasta coborare cu frana permanent calcata cu siguranta se vor incinge placutele.
3.Pentru cei care au masini de capaciate mica a motorului si pot alege cum din ce directie sa parcurga traseul Transalpinei e recomandat sa o faca de la N la S pentru a evita urcarea abrupta de la Novaci la Ranca.

Si tot pentru soferi reamintesc faptul ca pe portiunea dintre Obarsia Lotrului si Ranca Transalpina e declarata deocamdata inchisa circulatiei publice deoarece drumul nu are inca marcaje, semne indicatoare si nici parapeti de protectie.
Oricine incalca aceste restrictii o face pe propria raspundere asumandu-si riscul de accidente, amenzi si nedespagubiri din partea firmelor de asigurari in caz de incidente.Aceasta portiune se afla in mare parte la peste 2000 de m altitudine si odata cu asfaltatrea ei viteza de deplasare a crescut fapt ce face ca riscul de accidente sa creasca pentru ca pe acest traseu Transalpina nu are inca parapeti, marcaje si nici semne indicatoare. Daca la condittile de mai sus se suprapun si conditii meteo nefavorabile: ploaie si mai ales norii care sunt prezenti adesea la aceasta altitudine, pericolul creste si mai mult mai ales pentru soferii neexperimentati.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 23, 2012 9:54 am 
Site Admin

Povestea unui temerar care a trecut cu Smart-ul pe Transalpina. A avut ceva de furca dar pana la urma a facut tot traseul Transalpinei. :)
Si au reiesit si cateva sfaturi utile pentru soferi:
http://www.robintel.ro/blog/diverse/cu-murgu-la-munte-si-la-mare/

Profile  

PostPosted: Mon Jul 23, 2012 1:50 pm 

:)

OK, m abucur tare mult ca ati ascultat sugestia mea...

Eu urmeaza sa parcurg TA, cu un Seat Ibiza 1.4 benzina,85 cai, fabricatie 2010. Sunt incepator dar sper sa ma descurc :)

Imi aduc aminte ca anul trecut am plecat din predeal spre busteni si la un moment dat am facut dreapta, am nimerit pe un drum cu serpentine multe, coborare care m-a scos la Bran.... :) si m-am descurcat bine...

O sa va anunt dupa excursie cum a fost... pana atunci ,va citesc in continuare, caut cat mai multe informatii si incerc sa-mi planific excursia cat mai bine pentru bucuria mea & companiei si pentru a evita neplacerile.

Toate cele bune

Profile  

PostPosted: Thu Aug 09, 2012 6:00 pm 

Important este ca soferul sa fie atent la drum, nu la peisaj. Daca vrei sa admiri peisajul opreste in siguranta si nu incurca traficul.
Va doresc drumuri bune si sa nu aveti incidente.
http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu ... 24972.html

Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 10:36 pm 

As avea si eu un sfat pentru soferii care vor sa se bucure de natura:in zona Ranca Urdele Muntinu sunt multi soferi care parcheaza pe marginea drumului si cam incurca circulatia.In aceasta zona este un traseu de creasta spre varful Iezer Parangul Mare si Galcescu.Unii dintre ei lasa masinile pe marginea Transalpina. Este posibila construirea unei parcari aici?

Profile  

PostPosted: Thu Aug 30, 2012 10:52 am 

Platoul Muntinu cred ca se preteaza cel mai bine pentru amenajarea unei parcari, chiar de mari dimensiuni, unde ar incapea lejer masinile tuturor amatorilor de plimbari prin imprejurimi. De fapt, asta a si devenit, cel putin de anul asta, de cand am fost eu pe acolo, ba inca era amenajata si o taraba cu colaci secuiesti. Nu-i exclus ca, in timp, sa apara o mica statiune acolo, cu vile si pensiuni, desi la altitudinea aia si fara vreun bradut macar... Nu stiu.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 30, 2012 3:27 pm 
Site Admin

Nelu Anton wrote:
Platoul Muntinu cred ca se preteaza cel mai bine pentru amenajarea unei parcari, chiar de mari dimensiuni, unde ar incapea lejer masinile tuturor amatorilor de plimbari prin imprejurimi. De fapt, asta a si devenit, cel putin de anul asta, de cand am fost eu pe acolo, ba inca era amenajata si o taraba cu colaci secuiesti. Nu-i exclus ca, in timp, sa apara o mica statiune acolo, cu vile si pensiuni, desi la altitudinea aia si fara vreun bradut macar... Nu stiu.

Pe Platoul Muntin - Carbunele nu se mai poate intra cu masina.Cei cu colacii secuiesti ziceau ca ei platesc taxa proprietarului.Se pare ca acest platou ar fi proprietate privata. Asa ca nu stiu cate sanse are sa devina parcare chiar daca ar fi unul din cele mai potrivite locuri de pe Transalpina.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 31, 2012 10:45 am 

alin wrote:
Nelu Anton wrote:

Pe Platoul Muntin - Carbunele nu se mai poate intra cu masina.Cei cu colacii secuiesti ziceau ca ei platesc taxa proprietarului.Se pare ca acest platou ar fi proprietate privata. Asa ca nu stiu cate sanse are sa devina parcare chiar daca ar fi unul din cele mai potrivite locuri de pe Transalpina.

Alin este adevarat ca TA este inchisa pe portiunea Ranca Obarsia Lotrului si ca se risca cu amenzi daca traversezi zona?

Profile  

PostPosted: Mon Sep 03, 2012 10:41 pm 
Site Admin

Pe portiunea Obarsia Lotrului - Ranca Transalpina este proaspat asfaltat dar inca fara parapeti si marcaje si de aceea aceasta portiune este oficial inchisa circulatiei rutiere.
Informatia este preluata de pe site-ul ministerului transportului si este confirmata de panouri indicatoare la fata locului.
Oricine incalca aceste restrictii o face pe propria raspundere asumandu-si riscul de accidente, amenzi si nedespagubiri din partea firmelor de asigurari in caz de incidente.Aceasta portiune se afla in mare parte la peste 2000 de m altitudine si odata cu asfaltatrea ei viteza de deplasare a crescut fapt ce face ca riscul de accidente sa creasca pentru ca pe acest traseu Transalpina nu are inca parapeti, marcaje si nici semne indicatoare. Daca la condittile de mai sus se suprapun si conditii meteo nefavorabile: ploaie si mai ales norii care sunt prezenti adesea la aceasta altitudine, pericolul creste si mai mult mai ales pentru soferii neexperimentati

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]