It is currently Sat Nov 25, 2017 1:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Wed Jun 19, 2013 9:48 am 

A fost cineva de pe Transalpina spre Ski Resort Transalpina, si nu ma refer pe drumul Petrosani-Obarstia-Voineasa.
E un drum pe partea dreapta cum treci cativa km de Ranca, un drum neasfaltat, de tara. E practicabil drumul cu un Focus, Golf, Octavia daca nu a plouat sa fie noroi si e uscat? E vorba de drumul de la minutul 2:56 din link-ul de mai sus.

Vreau sa ma aventurez de pe Transalpina pana sus la capatu telegondolei si lacului artificial, pe camerele web de la SRT se vede un drum pietruit pe care tot trec mcv-uri, dubite, etc...... Si daca stiti cati km sunt pana acolo si cam in cat timp se fac in functie de starea drumului? Cred ca e bestial sa mergi pe acel drum prin varful muntilor.....

Profile  

PostPosted: Wed Jun 19, 2013 12:25 pm 

Cred ca e vorba de Strategica, drum facut pare-se de nemti in primul razboi mondial.
Desprinderea din Transalpina are loc la o distanta buna de Ranca, dupa ce se trece de Urdele si Muntinu, in zona numita Saua Stefanu. Intr-adevar, e un drum ce merge practic "pe varful muntilor", pe ceea ce se numeste Coasta Benghii. La un moment dat e o raspantie, spre stanga se urca la Ski Resort, iar spre dreapta drumul merge mai departe si iese dincolo de Voineasa pe DN7, in Valea Macesului.
Personal nu am parcurs acest drum dar, din informatiile pe care le am, fara 4x4 nu ai ce cauta acolo.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 19, 2013 7:56 pm 
Site Admin

Mirel85 wrote:
Vreau sa ma aventurez de pe Transalpina pana sus la capatu telegondolei si lacului artificial, pe camerele web de la SRT se vede un drum pietruit pe care tot trec mcv-uri, dubite, etc...... Si daca stiti cati km sunt pana acolo si cam in cat timp se fac in functie de starea drumului? Cred ca e bestial sa mergi pe acel drum prin varful muntilor.....

Intradevar este vorba de Strategica "sora mai mica" a Transalpinei. Sunt cam 6 km pana la statia de sus a telegondolei. Pana acolo se poate merege in 15-20 de minute cu orice masina, dar mai departe spre Ciunget doar cu 4x4. Am fost vara trecuta. Pot sa iti spun insa ca e mult mai frumoasa aceasta portiune daca o parcurgi pe jos.

Profile  

PostPosted: Sun Jun 23, 2013 9:03 pm 

alin wrote:
În toamnă s-ar putea relua lucrările la Transalpina :
http://www.radioinfinit.ro/2013/06/17/i ... hai-weber/

Povesti de adormit copii. Mai trec vreo 10 ani pana o sa termine si atunci o sa fie plina de gropi.

alin wrote:
Mirel85 wrote:

Intradevar este vorba de Strategica "sora mai mica" a Transalpinei. Sunt cam 6 km pana la statia de sus a telegondolei. Pana acolo se poate merege in 15-20 de minute cu orice masina, dar mai departe spre Ciunget doar cu 4x4. Am fost vara trecuta. Pot sa iti spun insa ca e mult mai frumoasa aceasta portiune daca o parcurgi pe jos.

Se pare ca daca dau o cautare pe youtube ref la Strategica gasesc ceva filmari. Ex: https://www.youtube.com/watch?v=C_0sGosx8wk

Profile  

PostPosted: Mon Jun 24, 2013 2:34 am 

Am mai gasit informatii despre Strategica.
http://forum.softpedia.com/topic/660911 ... try6637831
Nu este reclama.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 24, 2013 10:59 pm 
Site Admin

Strategica este drumul ce se desprinde din Transalpina in Saua Stefanu.
Acest drum avea o importanta strategica in timpul razboilui deoarece de-a lungul lui au stabilit nemtii granita dintre cele 2 provincii romanesti. Dealtfel de aici ii vine si numele de Strategica sau Strategicul, cum mai este numit.
Drumul trece pe langa statia e sus a telegondolei Domeniului Schiabil Transalpina Ski Resort dupa care coboara spre Ciunget. Strategica este neasfaltata si nu este practicabila decat cu masin 4x4 cu garda inalta.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 27, 2013 6:15 pm 

alin wrote:

Cred ca voi lua in calcul la o trecere viitoare si o bucla pana la statie.
Pare promitator.

Multumesc Alin pt topic!

Profile  

PostPosted: Sat Aug 03, 2013 8:23 am 

Acest drum- este astazi asa cum a fost Transalpina in urma cu 15 ani.Mi-ar placea sa ramana asa-mai greu accesibil.Se poate parcurge in totalitate de orice masina 4x4 cu garda suficient de mare.In acest an un Duster a reusit sa treca - a iesit el un pic sifonat dar cel ce la condus a fost FOARTE FERICIT.Eu impreuna cu prietenii si colegii de pe forumul www.aro-mania.ro facem in fiecare an o iesire in zona.
Conditiile meteo influenteaza drastic abordarea si parcurgerea traseului.
De asemenea tin sa precizez ,dar mai ales sa atrag atentia ca nu exista marcaje sau alte semne de orientare.Sunt raspantii din care pleaca drumuri ce par la fel de umblate ,dar duc in directii gresite.
Asa cum spuneam am parcurs acest drum de multe ori si imi permit sa fac una/doua sugestii :
Nu plecati singuri-cel putin 2 masini.
Nu plecati pe traseu daca ploua sau a plouat.
Nu incercati sa parcurgeti traseul la lasarea serii.Folositi statia CB pe canalul 16-toti off roaderi utilizeaza acest canal.
Ceva de mancare nu strica,deoarece parcurgerea traseului poate dura si 4 ore.
Nu uitati nici de temperatura,care este mult ma scazuta decat la Ranca
In incheiere va mai rog sa nu uitati aparatele foto si/ sau camerele video.
Sa auzim numai de bine si sper sa va placa si voua ce veti vedea !
cu bine
baciu

Profile  

PostPosted: Sun Aug 04, 2013 6:23 pm 
Site Admin

Foarte utile informatiile despre Strategica! Multumim mult!

Profile  

PostPosted: Sat Aug 17, 2013 6:04 pm 

baciudibaciu wrote:
Se poate parcurge in totalitate de orice masina 4x4 cu garda suficient de mare.In acest an un Duster a reusit sa treca - a iesit el un pic sifonat dar cel ce la condus a fost FOARTE FERICIT.

alin wrote:
Strategica este neasfaltata si nu este practicabila decat cu masin 4x4 cu garda inalta.

Nelu Anton wrote:
Personal nu am parcurs acest drum dar, din informatiile pe care le am, fara 4x4 nu ai ce cauta acolo.

Image Uploaded with ImageShack.us

:D Si la un moment dat chiar a plouat bine! Daca vreti, mai am poze... (14.08.2013) ;)

Intr-adevar, pacat ca au asfaltat Transalpina!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]