It is currently Sun Sep 24, 2017 7:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 206  Next
Author Message
 Post subject: Re: Starea drumului
PostPosted: Mon Nov 14, 2011 10:01 pm 
Site Admin

Dupa cum am mentionat si anterior s-a asternut primul strat de asfalt pe toti cei 5.5 km ce erau neasfaltati dintre Dobra si Jina.
Gasiti filmata integral aceasta portiune din Transalpina proaspat asfaltat aici:http://www.transalpina.biz/video.html

Attachments:
Transalpina-Dobra-Jina-5.jpg
Transalpina-Dobra-Jina-5.jpg [ 80.74 KiB | Viewed 3865 times ]
Transalpina-Dobra-Jina-4.jpg
Transalpina-Dobra-Jina-4.jpg [ 118.53 KiB | Viewed 3865 times ]
Transalpina-Dobra-Jina-3.jpg
Transalpina-Dobra-Jina-3.jpg [ 142.71 KiB | Viewed 3865 times ]
Transalpina-Dobra-Jina-2.jpg
Transalpina-Dobra-Jina-2.jpg [ 138.56 KiB | Viewed 3865 times ]
Transalpina-Dobra-Jina-1.jpg
Transalpina-Dobra-Jina-1.jpg [ 139.07 KiB | Viewed 3865 times ]
 Profile  

PostPosted: Mon Nov 21, 2011 12:36 am 
Site Admin

alinastan77 wrote:
Am fost ieri adica 13.11.2011 pe Transalpina am coborat de la Jina pana jos in Ranca si a fost superb peisajul.Multe masini nu erau ,vremea a fost bunicica(nu a nins doar ca era foarte frig),drumul foarte bun pt ca drumarii au dat cu nisip pe jos ca sa se poata circula fara grija....au fost si portiuni foarte mici cu gheata dar nu am avut probleme,am prins o ceata groaznica aproape de Ranca am mers cu avariile puse si cu 20 km pe ora pt ca nu vedeai la 5 m si nu era trasat nici drumul pe portiunea aia.Vreau sa zic ca este cu mult peste Transfagarasan ca frumusete si ca sosea (este nou nouta soseaua).Cea mai frumoasa portiune este de la Obarsia Lotrului la Ranca este un peisaj de milioana nu am cuvinte sa-l descriu.Va recomnad sa-l faceti traseul asta!

Ceata grozinica de care zici cred ca erau norii pe care eu de mult ii asteptam sa-i prin mai jos decat Transalpina, si uite ca de data asta i-am prins :)

Attachments:
File comment: Deasupra norilor cu masina pe Transalpina
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-4.jpg
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-4.jpg [ 43.12 KiB | Viewed 3749 times ]
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-3.jpg
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-3.jpg [ 46.77 KiB | Viewed 3749 times ]
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-2.jpg
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-2.jpg [ 39.51 KiB | Viewed 3749 times ]
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-1.jpg
Deasupra-norilor-pe-Transalpina-1.jpg [ 57.33 KiB | Viewed 3749 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed Nov 23, 2011 10:34 pm 

Salut

Am drum in zona foarte curand si as vrea sa stiu cum se prezina drumul. Mai exact daca a e zapada dincolo de Rinca, in Pasul Urdele in caldare si in pasul Muntiu si daca e gheata pe carosabil.

Multumesc anticipat de raspuns.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 24, 2011 10:37 am 
Site Admin

Seneslau wrote:
Salut

Am drum in zona foarte curand si as vrea sa stiu cum se prezina drumul. Mai exact daca a e zapada dincolo de Rinca, in Pasul Urdele in caldare si in pasul Muntiu si daca e gheata pe carosabil.

Multumesc anticipat de raspuns.

Daca vi din S dinspre Novaci pana in Pasul Urdele poti ajunge, si daca e sa ajungi si doar pana aici tot merita pentru ca aici e zona cea mai frumoasa a Transalpinei, insa sunt sanse sa poti trece si mai departe pentru ca sus la peste 2000 de m a fost soare toata saptamana si nici nu a nins.

Profile  

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 9:00 pm 
Site Admin

Am traversat azi Transalpina fara nici o problema de la Novaci la Saliste.Au fost totusi locuri in Pasul Tartarau unde a intrat ABS-ul pentru ca era un strat foarte fin de zapada in locurile mai umbroase.

Profile  

PostPosted: Fri Dec 02, 2011 12:58 pm 

Ceva noutăți? A fost cineva pe Transalpina zilele acestea?

Profile  

PostPosted: Sat Dec 03, 2011 11:57 am 
Site Admin

TERA27 wrote:
Ceva noutăți? A fost cineva pe Transalpina zilele acestea?

Noutatea ar fi ca pe unul din podurile dintre Obarsie si Lacul Oasa (cel unde era un podet de lemn) nu numai ca se circula deja, dar s-a turnat si primul start de asfalt si probabil ca in curand va fi gata si cel de-al doilea iar odata cu terminarea lui se va asfalta si ultimul km neasfaltat de pe Transalpina.

Attachments:
File comment: Podul1 dintre Pasul Tartarau si Lacul Oasa asfaltat
Transalpina-Romania-Podul1-dintre-Pasul-Tartarau-si-Lacul-Oasa-e-si-asfaltat.jpg
Transalpina-Romania-Podul1-dintre-Pasul-Tartarau-si-Lacul-Oasa-e-si-asfaltat.jpg [ 114.64 KiB | Viewed 3546 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed Dec 07, 2011 9:12 am 
Site Admin

Ieri a nins din nou la Ranca si nu numai.Nu se mai recomanda traversarea Transalpinei deoarece pe drum pot fi zone cu gheata si zapada.

Attachments:
File comment: Zapada la Ranca
Zapada-la-Ranca.jpg
Zapada-la-Ranca.jpg [ 70.33 KiB | Viewed 3501 times ]
 Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2011 1:29 pm 

buna!!!
sunt nou prin zona... am drum la Petrosani(maine de dimineata) si m-am gandit sa gust putin din frumusetile acestei tari (Transalpina)...nu stiu c-am care ar fi traseul optim pe care sa-l urmez si daca acesta e practicabil...vreau in final sa ajung in zona Turda. Rog putine indicatii rutiere daca se poate si binenteles daca e posibila trecerea mea peste Muntii Carpati in acest moment...pe camere la Ranca se vede ca a nins,dar din pacate nu suficient pentru o zi completa de ski + excursie :D Multumesc. Respecte!!!

Profile  

PostPosted: Thu Dec 08, 2011 4:39 pm 
Site Admin

basile27ro wrote:
buna!!!
sunt nou prin zona... am drum la Petrosani(maine de dimineata) si m-am gandit sa gust putin din frumusetile acestei tari (Transalpina)...nu stiu c-am care ar fi traseul optim pe care sa-l urmez si daca acesta e practicabil...vreau in final sa ajung in zona Turda. Rog putine indicatii rutiere daca se poate si binenteles daca e posibila trecerea mea peste Muntii Carpati in acest moment...pe camere la Ranca se vede ca a nins,dar din pacate nu suficient pentru o zi completa de ski + excursie :D Multumesc. Respecte!!!

Ninge in continuare asa ca nu iti recomand sa te aventurezi pe Transalpina.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2051 posts ]  Go to page Previous  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]