It is currently Tue Nov 21, 2017 9:07 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page Previous  1 ... 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140 ... 206  Next
Author Message
PostPosted: Tue May 14, 2013 11:49 pm 
Site Admin

flavius wrote:
Soarele a fost ajutat . Se pare ca deszapezirea a continuat pe ascuns , noaptea ca sa nu fie nimeni vazut ( fusese oprita si s-au intocmit ceva dosare penale pentru "incalcarea proporietatii") . Nu stiu care este starea drumului , stiu doar ca a fost deja traversata demonstrativ de cateva autoturisme . Mi-e teama ca va iesi scandal.

Se pare ca informatia se confirma si din comentariile adaugate la filmarea de aici:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... EOC8WIapuQ
CITAT: "Astazi au reusit baietii cu buldo-excavatorul sa ajunga la Obarsia Lotrului, deci S-A DESCHIS TRANSALPINA!!!!!! Sunt segmente pe care se circula pe un singura banda, deci e nevoie de bun simt si rabdare, dar se poate trece peste munte. "

Si intamplare sau nu, finalizarea deszapezirii coincide cu data afisata pe panoul avertizor montat la Ranca si Obarsia Lotrului legata de accesul pe Transalpina.

Attachments:
File comment: Panou avertizor montat la Obarsia Lotrului la intersectia Transalpinei cu DN7A (Brezoi - Petrosani)
Program Transalpina.JPG
Program Transalpina.JPG [ 78.43 KiB | Viewed 10547 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed May 15, 2013 12:30 am 
Site Admin

Felix-Ranca wrote:
AStazi (14 Mai) am fost cu masina pe transalpina pana dupa pasul Urdele dinspre Ranca si se poate circula cu usurinta pe o banda fapt in care va anunt ca Se poate trece Transalpina!
Vremea calda din ultimele zile a topit zapada de pe banda estica a carosabilului in proportie de 100 % iar cea dinspre munte este libera in proportie de 75 %! Trafic in momentul de fata este 0, si cu toate ca inca este periculos sa strabati Transalpina, cei cu adevarat pasionati au posibilitatea sa o faca si cu masina. NU VA FACETI ILUZII ca autoritatile au facut ceva sa curate drumul, zapada topindu-se doar de la natura. Oficialitatile declara transalpina si vara inchisa datorita ca administratorul drumului inca nu a terminat de montat toti paraprtii si indicatoarele, un lucru usor de care se spala pe maini spunand ca este inchisa. nu mai exista bariera de la capatul Rancii si nimeni nu opreste masinile sa urce dar asa cum am spus: Totul este pe raspunderea dumneavoastra!
Ca o concluzie, pot spune ca soferii capabili si experimentati pot strabate transalpina chiar si pe o banda!Va asteptam in Ranca!

Edit:
datorita raliului din acest week-end drumul de la Novaci la Ranca va fi inchis de pe data 18 si 19 Mai pana la orele 18!
impatimitii acestui sport sunt asteptati sa vina de pe 17 Mai sau in ziua concursului seara!

Totusi nu este recomandata traversarea Transalpinei in weekendul urmator datorita campionatului de raliu amintit mai sus.

Profile  

PostPosted: Wed May 15, 2013 2:36 pm 

Cooperativa MUNCA IN ZADAR ! In Ranca ninge ! Presupun ca si pe Transalpina .

Profile  

PostPosted: Wed May 15, 2013 3:25 pm 

Un microbuz cu șase pasageri și un autoturism în care se află trei persoane au rămas astăzi înzăpezite pe Transalpina, potrivit Centrului Infotrafic al Poliției Române.

Cele două mașini au rămas blocate în zona Obârşia Lotrului, unde ninge abundent, iar drumul este închis, restricţia fiind semnalizată cu indicatoare.

Adrian Creangă de la Centrul Infotrafic al Poliţiei Române a precizat că în zonă au fost trimişi jandarmi montani pentru salvarea celor nouă persoane rămase înzăpezite.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/doua-ma ... 37501.html

Profile  

PostPosted: Wed May 15, 2013 6:06 pm 
Site Admin

flavius wrote:
Cooperativa MUNCA IN ZADAR ! In Ranca ninge ! Presupun ca si pe Transalpina .

Da a nins azi si pe Transalpina. Uite cateva imagini de pe camerele live din zona Transalpinei:
http://jurnalul.ro/webcam/ski-resort-tr ... a-409.html
http://www.rancaonline.ro/webcam/webcam_RANCA_f.html - aceasta pare a fi blocata la momentrul in care a inceput sa ninga.

Attachments:
File comment: Ninsoare in 15 mai pe Transalpina
Ninsoare in mai pe Transalpina.jpg
Ninsoare in mai pe Transalpina.jpg [ 20.52 KiB | Viewed 10499 times ]
Ninsoare in mai pe   Transalpina.jpg
Ninsoare in mai pe Transalpina.jpg [ 86.47 KiB | Viewed 10499 times ]
Ninsoare in mai pe  Transalpina.jpg
Ninsoare in mai pe Transalpina.jpg [ 49.41 KiB | Viewed 10499 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed May 15, 2013 6:12 pm 
Site Admin

In articolul de pe evz.ro mai scrie:

"Salvamontiştii atrag atenţi tuturor turiştilor să nu se aventureze pe Transalpina pentru că drumul este închis circulaţiei rutiere din cauza stratutul gros de zăpadă. “Pe lângă indicatoarele de avertizare pe care scrie DRUM INCHIS cei de la drumurile naţioanle obligatoriu trebuie să monteze şi bariere pentru a nu mai trece nicio maşină”, a declarat Mircea Lera şfeul Salvamont Vâlcea."

Mai stie cineva si alte indicatoare exceptand cel de mai sus? Cel de la Ranca e fara perioada de restrictie trecuta pe el?

Profile  

PostPosted: Sat May 18, 2013 6:52 pm 

M-ar interesa să vizitez Transalpina (dinspre nord, Sebeș -> Rânca) weekendul următor (25-26 mai).

O să vă mai stresez până atunci :D, dar din ce se știe până acum, aș avea vreo șansă? (mașina mică, gume de vară)

Profile  

PostPosted: Mon May 20, 2013 8:57 am 

si eu vreau sa merg pe transalpina din aceeasi directie mai exact saliste novaci dar se anunta ploi incepand de joi si deci acolo sigur va ninge astfel ca s-ar putea sa reprogramez pt iulie august acest traseu.e prea riscant plus ca am si bebe cu mine.oricum daca vad ca se zice la stiri aici pe site ca nu mai e pericol de avalansa poate ma risc.de aceea inca merg pe gumele de iarna si nu am trecut inca la cele de vara.daca nu va fi posibil insa, poate se zice ceva de deschiderea transfagarasanului si poate il tranzitez pe el in asteptarea marii aventuri!

Profile  

PostPosted: Mon May 20, 2013 1:04 pm 

@eaglex
Se anunta un weekend cu furtuni de vara, mai ales la munte. Recomandarea mea e sa mai amani, sau macar sa faci traseul in prima parte a zilei, cand e mai linistita vremea.

@stefanudrea
Cu bebe mic, poate e mai bine sa incerci intai niste rute montane mai usoare, inainte de a "ataca" Transfagarasanul sau Transalpina. Oricum in perioada asta e riscant, dar sa mai iei si copilasul cu tine...
P.S. Nu e cam cald pentru cauciucurile de iarna? Daca circuli destul de mult, e pacat de ele.

Profile  

PostPosted: Mon May 20, 2013 1:12 pm 

Nelu Anton wrote:
@eaglex
Se anunta un weekend cu furtuni de vara, mai ales la munte. Recomandarea mea e sa mai amani, sau macar sa faci traseul in prima parte a zilei, cand e mai linistita vremea.

@stefanudrea
Cu bebe mic, poate e mai bine sa incerci intai niste rute montane mai usoare, inainte de a "ataca" Transfagarasanul sau Transalpina. Oricum in perioada asta e riscant, dar sa mai iei si copilasul cu tine...
P.S. Nu e cam cald pentru cauciucurile de iarna? Daca circuli destul de mult, e pacat de ele.

asa e...renunt la idee si zilele astea trec pe gumele de vara.le-am pastrat pt ca oricum cred ca renunt curand la ele definitiv pt ca sunt cam duse.mersi de sfaturi.asa e...next year maybe

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2053 posts ]  Go to page Previous  1 ... 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140 ... 206  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]